Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nenechám si kálet na hlavu, ať si v ANO zametou před vlastním prahem. Babiš řídí zemi přes své PR, říká Šlechtová

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

O Karle Šlechtové se mluvilo jako o možné kandidátce do Evropského parlamentu, spekulovalo se také, že by mohla být velvyslankyní při NATO. Nakonec ale žádnou z funkcí nedostala. Nyní bývalá ministryně obrany za ANO vzbudila zájem veřejnosti svým příspěvkem, v němž ostrým slovníkem hovoří o deziluzi z politiky. V rozhovoru pro Deník N shrnula mimo jiné i okolnosti, které ji k sepsání statusu vedly.

V pátek jste mnohé překvapila, když jste na Facebook napsala: „Asi jsem věnovala čtyři roky svého života něčemu, čemu jsem věřila a co byla jen přetvářka.“ Co se stalo?

V tom týdnu se stalo hodně věcí, pomáhala jsem někomu vyrovnat se s úmrtím blízké osoby a začala jsem si klást hodně otázek ohledně své politické kariéry. Do toho jsem byla na konferenci NATO, kde měla paní Albrightová poloprázdný sál a kde zaznělo, že zvyšujeme příspěvky do NATO, což je sice pravda, ale lineární posun je nižší, než se plánovalo. Do toho se na plénu začal projednávat případ Kapsch. Zamyslela jsem se nad tou falší, lžemi a nad bídou mnohých v našem parlamentu, tedy ne všech.

Znamená to, že chcete odejít z politiky?

V tuto chvíli určitě ne a ani se k tomu nechystám.

Pod vlivem jakých okolností jste to psala? Byla jste rozrušená nebo jste to promyslela?

Nebudu řešit, jestli jsem byla rozrušená. Stojím si za tím a nebudu to mazat, jak mi někteří doporučovali. Ta metafora je pravdivá. Politika je svinstvo, možná ještě větší, než si všichni myslí.

V tom svinstvu chcete zůstat?

Lidé vědí, že jsem bojovná, dost rázná a zakládám si na tom, aby lži nebyly na prvním místě. Sama se snažím nelhat. Budu zastávat svůj vlastní názor.

Ale chcete zůstat v klubu hnutí ANO.

Stále platí, že jsem byla zvolená jako nestraník na kandidátce hnutí ANO, a nevidím důvod z něj aktivně odcházet.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek musel ve Sněmovně vysvětlovat svou roli v kauze kolem mýta a zatím to vypadá, že z funkce neodstoupí. Není to v rozporu, že budete dál v klubu, ačkoli na to máte jiný názor?

Neřekla jsem, že mám jiný názor. Domnívám se, že je tam spousta informací, které by měly zaznít, ale vzhledem k tomu, že probíhá trestní řízení, asi vylezou na povrch

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější