Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Proměněný Milion chvilek hledá vizi do neklidné doby, u volby prezidenta razí přístup „čekej a seď“

Mluvčí Milionu chvilek Hana Strašáková vysvětluje, jak organizace funguje a co má v plánu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Mluvčí Milionu chvilek Hana Strašáková vysvětluje, jak organizace funguje a co má v plánu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Do Milionu chvilek pro demokracii vkládala v době mohutných protivládních protestů část veřejnosti velké naděje. Během tří let se „spolek pro demonstrace“ postupně přetvořil v klasicky fungující neziskovou organizaci. Její mluvčí Hana Strašáková pro Deník N popsala, jak chce iniciativa promluvit do prezidentských voleb, jaké má plány a proč nechce neustále vycházet do ulic.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Kanceláře v nenápadné budově uvnitř vnitrobloku na pražském Žižkově zdobí fotky z demonstrací, výstřižky článků z novin nebo motivační výzvy psané fixou na papíře. „Nemožné? Tak na co čekáme!“ burcuje jeden z nich.

„Některé cedulky jsou tady ještě po Mikuláši Minářovi,“ podotýká Strašáková. Ačkoliv Minář ze spolku odešel před dvěma lety, aby založil politický projekt Lidé PRO, stále jej prý s Milionem chvilek někteří spojují. Nebo se mylně domnívají, že jsou „Chvilky“ politická strana.

„Jsme pořád spolek a parta lidí, kteří se snaží spojovat po celé republice ty, kterým na demokracii záleží. To platí od začátku,“ vysvětluje čtyřiadvacetiletá Strašáková, která nyní působí v roli tváře a mluvčí organizace. V minulosti pořádala v Brně protesty za odstoupení Andreje Babiše z postu premiéra.

„My i organizátoři po celém Česku usilujeme o to, aby si každý našel chvilky pro demokracii. Nemusí hned pořádat demonstrace nebo kandidovat ve volbách, ale

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější