Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ivana Zemanová a její odkaz pro příští prezidentské volby

První dáma, která první dámou nejspíš být nechtěla. A možná udělala dobře. Foto: Pražský hrad
První dáma, která první dámou nejspíš být nechtěla. A možná udělala dobře. Foto: Pražský hrad

Glosa Evy Mošpanové: Končící první dáma Ivana Zemanová rozhodně nevstoupí do dějin jako ta nejaktivnější. Rezervovaný postoj k „funkci“ je ale možná tím nejlepším, co mohla udělat pro sebe i své následovníky. Při výběru příštího prezidenta či prezidentky bychom na jejich partnery měli klást ještě nižší nároky nebo jim příslušný status naopak přizpůsobit.

Ivana Zemanová v maskáčích míří zbraní. Pózuje se psem Darcym. Stojí před novináři a žádá je, aby jejímu muži v nemocnici dopřáli klid. Momentů, kvůli kterým si lidé budou pamatovat končící první dámu, nejspíš nebude mnoho. Partnerka Miloše Zemana se k funkci, kterou získala se zvolením svého manžela prezidentem, postavila velice vlažně. Veřejnost jí během deseti let působení jejího muže na Hradě vídala jen sporadicky a výrazně méně než některé její předchůdkyně.

Nabízelo by se říct, že je to promarněná příležitost. Zemanová mohla více upozornit na témata, o kterých se nemluví, pomoci potřebným či reprezentovat zemi v zahraničí. Nebo také ne. Místo toho jsme alespoň dostali příležitost promluvit si o tom, jak podivná celá instituce první dámy (nebo prvního muže, pokud se ho Česko dočká) je.

Podivná proto, že funkce první dámy nemá

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Glosa

Volby prezidenta ČR

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější