Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Jestli praskne Pravčická brána, můžeme jít do kytiček.“ Hasiči ještě zápolí s ohněm, místní už se bojí o budoucnost

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Lesy v Českém Švýcarsku hoří už čtvrtý den, živel zasáhl plochu o velikosti pět krát dva kilometry, jde tak o nejrozsáhlejší lesní požár, jaký podle dostupných údajů Česko kdy zažilo. Přinášíme reportáž z evakuovaných obcí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Z domu na okraji Mezné zůstaly ohořelé trosky, uvnitř to stále praská a doutná. Podobně padly i další dvě chalupy v různých částech vesnice. Nespolkl je ale souvislý koberec ohně, který by do vesnice přišel jedním směrem. Padly za oběť jiskrám, jež náhodně přinesl vítr.

Vzduchem poletují saze, vesnici halí jemný filtr štiplavého žlutého kouře a na jejích okrajích hasiči stále krotí doutnající les a hlídají, jestli někde nevzniká nové ohnisko. V obci už od pondělí nezůstali žádní obyvatelé, jen se v ní kyvadlově střídají velká i menší hasičská auta.

Domy v Mezné zřejmě nevzplály od okolního porostu, ale od jisker létajících vzduchem. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

„Vždycky když začne foukat vítr, znervózním,“ přiznám čtveřici, která zrovna odpočívá na židličkách na silnici. „My taky,“ přitaká šestadvacetiletá hasička Nikola Dvořáková z Brozan nad Ohří. Na směně je od sedmi ráno, vystřídala kolegy, kteří hasili domy, co zahořely přes noc.

Popisuje, že právě kvůli větru zažívali perné momenty. „Tady vidíte ohořelou hranici plotu, který hasiči bránili před požárem šířícím se z lesa. Jenže foukl vítr a začalo hořet na zahradě za jejich zády. Museli

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Klimatická krize

Požár u Hřenska

Příroda

Reportáž

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější