Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ministerstvo spravedlnosti USA už vyšetřuje Trumpa kvůli snaze zvrátit volby, zjistil Washington Post

Vyšetřovatelé se poprvé zaměřili i na kroky bývalého prezidenta. Dosud žádný americký prezident nebyl obviněn z trestného činu, ministerstvo tuto pravomoc však má. Foto: Shealah Craighead, White House, Flickr
Vyšetřovatelé se poprvé zaměřili i na kroky bývalého prezidenta. Dosud žádný americký prezident nebyl obviněn z trestného činu, ministerstvo tuto pravomoc však má. Foto: Shealah Craighead, White House, Flickr

Vyšetřovatelé se poprvé zaměřili i na kroky Donalda Trumpa. Dosud žádný americký exprezident nebyl obviněn z trestného činu, ministerstvo tuto pravomoc však má.

Americký deník Washington Post přinesl dosud nejzásadnější potvrzení toho, že činy bývalého prezidenta Donalda Trumpa, kterými chtěl zvrátit výsledek prezidentských voleb z roku 2020, vyšetřuje tamní ministerstvo spravedlnosti.

Vychází přitom z informací několika nezávislých zdrojů z okolí exprezidenta i vyšetřovatelů a jeho zjištění potvrzují i další americká média, například deník The New York Times a televize NBC.

Ministerstvo vyšetřuje útok na Kapitol už druhým rokem. Zatímco v první části vyšetřování se zaměřilo na samotné útočníky, kterých nechalo zatknout více než 850, v nyní probíhající druhé části se zaměřuje na organizátory.

Pokud ministerstvo potvrdí informace médií, půjde o první případ, v němž se vyšetřovatelé okolností loňského útoku na Kapitol dostali až do Bílého domu. Dosud se totiž zjišťování detektivů týkala pouze Trumpových spolupracovníků, nikoli přímo jeho.

Zjištění je to o to významnější, že ministerstvo spravedlnosti má pravomoc vznést obvinění z trestného činu. Dosud nikdy v historii USA nebyl prezident ani bývalý prezident z trestného činu obviněn.

„Máme v úmyslu přivést k zodpovědnosti každého, kdo se svými trestnými činy podílel na napadení Kapitolu a narušoval zákonné předání moci,“ řekl ministr spravedlnosti Merrick Garland. Ač přímo na otázku, zda vede vyšetřování vůči bývalému prezidentovi, neodpověděl, řekl jen obecně, že „nikdo není nad zákonem“.

(Články Deníku N k tématu útoku na Kapitol včetně dění samotného 6. ledna 2021 najdete tady.)

Falešní volitelé

Tím, kdo měl na otázky týkající se Trumpa odpovídat, byli dva podřízení tehdejšího viceprezidenta Mikea Pence: kancléř Marc Short a právník Greg Jacob. Těch se podle deníku prokurátoři dotazovali na Trumpovy diskuse, pokyny jeho právníkům a jednání dalších členů jeho bezprostředního okolí, kteří se snažili nahradit právoplatné volitele Trumpovými příznivci.

Tito „falešní volitelé“, jak je vypovídající několikrát nazvali, měli nahradit hlasy pro Joea Bidena těmi pro Trumpa (v USA volí prezidenta volitelé z jednotlivých států, které získal kandidát, jenž tam dostal nejvíc hlasů voličů – s drobnými odlišnostmi ve státech Maine a Nebraska).

Organizovaný podvod s falešnými voliteli vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti už několik měsíců, poprvé se ale zjišťování dostalo až k samotnému exprezidentu Trumpovi.

Lidé, kteří se za oficiální volitele vydávali, nebyli jen tak náhodně vybraní exprezidentovi fanoušci z ulice. Byli to republikáni, kteří by se voliteli stali, kdyby Trump vyhrál. Šlo o volitele v pěti státech: Arizoně, Nevadě, Wisconsinu, Michiganu a Georgii.

Celé úsilí, které exprezidentovi lidé před koncem roku 2020 vyvíjeli, mělo směřovat k 6. lednu. Ten den měl Trumpův viceprezident Pence spolu s Kongresem v Kapitolu podle ústavních pravidel stvrdit součet hlasů všech volitelů a vyhlásit prezidentem Joea Bidena.

Jenže Trump na Pence naléhal, ať část volitelů označí za neplatné; procesu chtěli zabránit i Trumpovi příznivci, z nichž osm set po prezidentově proslovu násilím vniklo do prostor Kapitolu. Schůze byla kvůli výtržníkům na několik hodin přerušena a obnovena byla až ve dvě hodiny ráno následujícího dne.

Trumpův tlak na Pence, veřejný i soukromý, je další oblastí, na kterou se prokurátoři několik hodin podrobně vyptávali bývalých Penceových podřízených. Chtěli vědět detaily o schůzkách, které Trump vedl po volbách v prosinci a v lednu. Některé z otázek se zaměřovaly přímo na rozsah Trumpova zapojení do úsilí o falešné volitele, jež vedli jeho externí právníci, zejména John Eastman a Rudy Giuliani.

Bylo by to poprvé

Tato zjištění jsou zásadní i proto, že vyšetřování týkající se politických osobností patří na ministerstvu spravedlnosti k nejpřísněji střeženým tajemstvím. Mnohá z nich končí bez obvinění.

Události předcházející napadení Kapitolu navíc už dva měsíce vyšetřuje speciální komise Sněmovny reprezentantů, která uspořádala osm veřejných slyšení v Kongresu. Její vyšetřování jsou vedena odděleně od vyšetřování ministerstva spravedlnosti a na rozdíl od něj nemají legislativní dopady – komise například nemůže nikoho obvinit z trestného činu, může pouze předat podnět k jeho obvinění právě ministerstvu spravedlnosti.

To ale už tuto pravomoc má, i proto je případné vyšetřování exprezidenta Trumpa výjimečné. Žádný bývalý prezident nebyl v historii Spojených států obviněn z trestného činu. Staly se sice případy, že vyšetřovatelé nalezli důkazy naznačující, že se prezident dopustil trestné činnosti, nikdy však obviněním neskončily.

Šlo o případy dvou exprezidentů – Richarda Nixona a Billa Clintona.

U nich nakonec vyšetřovatelé a vlády jejich nástupců dospěli k závěru, že je lepší exprezidentovi udělit imunitu (Nixon) nebo upustit od stíhání (Clinton). Tato tradice panuje proto, aby se noví prezidenti vyhnuli podezření, že je vládní moc využívána k potrestání politických nepřátel, a zároveň byla zajištěna tradice řádného předávání moci.

  • Vyšetřovatelé z ministerstva spravedlnosti prověřují i kroky exprezidenta Trumpa.
  • Při vyšetřování událostí z 6. ledna se zaměřili i na jeho konverzace, pokyny a činy.
  • Zjišťují jeho roli v organizaci vzpoury v Kapitolu, která měla vést ke zvrácení výsledků voleb.
  • Pokud by ministerstvo vzneslo obvinění, bylo by to v americké historii poprvé.

Podpořte vznik nových knih o prezidentu Zemanovi
Miloš Zeman už brzy nebude prezidentem. Je to významná chvíle. Chvíle jako stvořená pro významné počiny. V Deníku N chceme vydat dvě výjimečné knihy od Jana Kudláčka a Zdislavy Pokorné a vy nám s tím můžete pomoci.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Americké volby

Donald Trump

USA

Útok na Kapitol

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější