Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Síkela zvládl plynovou Mission Impossible. Česko v Radě EU vyjednalo plán solidarity

I zvoněním předsednickým zvonečkem řídil zasedání Rady EU český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Foto: Evropská rada
I zvoněním předsednickým zvonečkem řídil zasedání Rady EU český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Foto: Evropská rada

Státy Evropské unie se zavázaly, že ušetří patnáct procent spotřeby plynu, aby lépe čelily omezování dodávek z Ruska. Nařízení má ovšem obrovské množství výjimek. Skutečná povinnost šetřit začne platit až po vyhlášení stavu nouze.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Tohle je opravdu Mission Impossible – ani Tom Cruise by to teď nedokázal prosadit,“ řekl webu Politico pár dní před úterním jednáním Rady EU diplomat jedné z členských zemí. Českému ministrovi průmyslu Jozefu Síkelovi (za STAN), který summit unijních ministrů energetiky svolal, se však „nemožná mise“ vydařila. Byť za cenu množství výjimek, které si prosadily některé státy.

Příprava byla dlouhá, jednání krátké. Ministři se dohodli během

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

České předsednictví v EU

Energie

Rusko

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější