Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„To nejhorší snad máme za sebou.“ Jak dopadla krize na Češku i Šrílančany

Srílančané ve frontě na pohonné hmoty. Foto: Anna Ratnayakeová
Srílančané ve frontě na pohonné hmoty. Foto: Anna Ratnayakeová

Turistický ráj Šrí Lanka prochází největší ekonomickou krizí od vyhlášení nezávislosti v roce 1948. Země má nového prezidenta a po měsíci, kdy na ostrově chyběly pohonné hmoty, dorazily k jeho břehům tankery s naftou a benzinem. Auto si konečně naplnila i Češka Anna Ratnayakeová, která s manželem na Šrí Lance provozuje malý penzion a dílnu na bytové dekorace. „Cesta z krize bude ještě dlouhá, ale tohle je první naděje, že vůbec nějaká existuje,“ říká.

„Když přijel tanker s naftou a benzinem, museli jsme si online požádat o tzv. benzinový pas. Na něm má každý člověk espézetku a podle toho, jakým číslem končí, má vymezené dny, kdy může tankovat,“ vypráví Anna Ratnayakeová, která žije v horách v jižní části ostrova u městečka Ella, něco přes čtyři hodiny cesty od hlavního města Kolomba.

Česká podnikatelka provozuje na ostrově dva podniky, nejvíc ji ale momentálně zaměstnává založení neziskové organizace na podporu místních farmářů.

Byrokracie s tím spojená je však zdlouhavá a farmáři potřebují pomoct ihned. Peníze, aktuálně hlavně na sazenice, semínka a hnojiva, tak získává především od

Dobří přátelé vám sdílejí kvalitní informace

Jan Kudláček vám daruje následující článek Deníku N, který je jinak za platební bránou. Přečtete si ho zdarma jen po zadání vašeho e-mailu, který slouží jako ochrana před šířením našeho obsahu bez kontroly. Váš e-mail bude použit pouze pro odemčení článku a nabídku zvýhodněného předplatného. Pokud ji ani po měsíci nevyužijete, smažeme ho z databáze. Možnost odemykat placené články Deníku N mají všichni členové Klubu N.

Můžete také .

Jižní Asie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější