Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Musíme se podívat na příjmy rozpočtu. Mluvit chceme i o sektorové dani, říká Rakušan

Předseda hnutí STAN a vicepremiér Vít Rakušan. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Předseda hnutí STAN a vicepremiér Vít Rakušan. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Vláda se musí začít bavit o příjmech státního rozpočtu, a to kvůli narůstajícím výdajům v souvislosti s válkou na Ukrajině. Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan chce proto na půdorysu koalice mluvit třeba o sektorové dani nebo zdanění energetických firem. Hnutí se má podle něj také postavit za přijetí eura. Deníku N řekl, že by se kabinet měl zabývat i samotným programovým prohlášením.

Hnutí STAN by se podle staronového předsedy Víta Rakušana mělo pokusit opět zaujmout veřejnost velkými politickými otázkami. Ty by se Starostové podle něj neměli bát otevírat a jako příklad uvedl přijetí eura nebo rozšíření schengenského prostoru o tři balkánské země.

Vedle těchto konkrétních bodů zmínil Rakušan ve svém projevu také možnost „revize příjmové strany“ rozpočtu. V koalici by se podle něj měla otevřít debata o programovém prohlášení kabinetu. Vicepremiér a ministr vnitra Deníku N řekl, že v souvislosti s válkou na Ukrajině narůstají výdaje státu a je zapotřebí na to reagovat.

„Pokud se 24. února změnil svět, musíme na to umět reagovat i tímto dokumentem. Některé věci nyní nemohou být z objektivních důvodů platné a některé věci tam chybí,“ popsal Rakušan. „(V programovém prohlášení) chybí, jak

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Sněm hnutí STAN

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější