Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nabídli mi práci v Jeruzalémě, přiznala Žilková. Ministerstvo trvá na výběrovém řízení, Česká centra mlží

Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Už za měsíc má prezident Miloš Zeman slavnostně otevřít Český dům v Jeruzalémě. Nabídku na jednu z pozic v instituci, která má propagovat Česko v Izraeli, obdržela podle svých slov také herečka Veronika Žilková, manželka českého velvyslance Martina Stropnického (ANO). Česká centra odmítají vysvětlit, kdo a proč herečce místo nabídl. Ministerstvo zahraničí přitom na pozici doporučilo vypsat výběrové řízení.

„Dostala jsem nabídku nastoupit na poloviční úvazek jako kancelářská síla za 14 tisíc korun měsíčně a denně bych dojížděla z Tel Avivu do Jeruzaléma,“ odpověděla Žilková na dotaz magazínu OnaDnes. O jejím nástupu do chystaného Českého domu, který se bude otevírat už 27. listopadu, se spekuluje dlouhodobě.

Redakce Deníku N se proto obrátila na Česká centra s dotazem, kdo a z jakého důvodu Žilkové místo nabídl, případně zdali je jediná, kdo takovou nabídku obdržel. Mluvčí center Petra Jungwirthová pouze odpověděla, že dotaz přeposlala na tiskový odbor ministerstva zahraničních věcí. Jenže: mluvčí resortu Michaela Lagronová redakci pouze odkázala zpátky na Česká centra.

Jedna věta

„Vzhledem k tomu, že personální otázky jsou stále v jednání, by bylo předčasné se nyní k těmto otázkám vyjadřovat,“ odpověděl po opětovné urgenci generální ředitel Českých center Ondřej Černý. Ten většinu dotazů – například zda bude na pozice v jeruzalémském domě vypsáno výběrové řízení, případně kolik z pozic a na základě čeho už je obsazeno – ponechal bez odpovědi, stejně jako mluvčí Jungwirthová.

Přitom právě otázka výběrových řízení je stěžejní. Konkrétně se v Českém domě chystají dvě pozice: celý úvazek by měl být pro pracovníka administrativy a dílčí pro takzvaného programového koordinátora, což má být právě Žilková. „Na tyto pozice nebude vypisováno výběrové řízení,“ uvedl před časem pro iRozhlas ředitel Černý.

Doporučení ministerstva zahraničí přitom zní jinak.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější