Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Americké letouny pro Česko. Co F-35 umí a proč je těžší spočítat, zda se nám vyplatí, než je najít na radaru

Stíhací (přesněji víceúčelové) letouny F-35 Lightning II. Foto: United States Air Force
Stíhací (přesněji víceúčelové) letouny F-35 Lightning II. Foto: United States Air Force

Záměr ministerstva obrany vyjednávat přímo s USA o nákupu 24 letounů F-35 spustil lavinu spekulací a úvah o ceně. Logicky, protože stroj z dílny zbrojovky Lockheed Martin provází pověst naprosté technické špičky. Co se vlastně Česko snaží koupit? A stojí to za to?

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Veřejná debata o vládním plánu pořídit pro české letectvo nejmodernější bojové letouny na světě, americké F-35, se od oznámení záměru nese ve dvou rovinách: zdůrazňování novosti, schopností a modernizačního potenciálu letadla na jedné a obav z vysoké ceny a medializovaných technických problémů na druhé straně.

Obě roviny mají jedno společné: média ani veřejnost prakticky nemají jak seriózně posoudit míru jejich pravdivosti.

Není to výmluva. Nikdo neumí jasně říci, jaké válečné konflikty v Evropě za horizontem let 2030, 2040 či ještě dále nastanou a jak se v nich různé typy letadel osvědčí. (Málokdo ještě v půli roku 2021 správně odhadoval vývoj na Ukrajině za pouhých pár měsíců.) Debata o bojových letounech je debatou o předvídání hrozeb a rizik a o obhájení výdajů přiměřených na jejich zvládání.

Historické přezbrojení českého letectva

  • Místo dosavadních 14 pronajímaných švédských letounů JAS-39 Gripen ve verzích C (jednomístná) a D (dvoumístná) má Česko nakoupit a po roce 2029 provozovat 24 amerických stíhacích letounů F-35A. Sloužit mají až 40 let.
  • Kabinet Petra Fialy je chce koupit metodou vláda–vláda, bez výběrového řízení.
  • Rozhodlo utajované vojenské doporučení ze strany armády, které dalo přednost před jinými návrhy, například pořízením modernizovaného JAS-39 Gripen ve verzích E a F (dvoumístné).

Co by se muselo stát, aby nákup získal širokou podporu veřejnosti? Přibližně toto: vláda a armáda o něm budou otevřeně komunikovat, vysvětlovat ho, neobjeví se žádná skandální odhalení o utajených schůzkách s lobbisty, nahrávky ani nenadálé nárůsty ceny (poté co bude avizována).

Aby se nákup stal toxickým, stačí, aby se děl pravý opak. Půjde to tím snáze, bude-li se Česko potýkat s ekonomickými problémy a nedostatkem peněz nebo jejich nerozumnou dělbou například ve školství, zdravotnictví či sociálních službách.

Že je vojenské doporučení utajované, přitom dává smysl. Vojáci určitě porovnávali i data, za která by v Moskvě či Pekingu platili zlatem. Logické je i to, že vláda neříká cenu, o níž bude teprve jednat.

Kabinet ovšem zároveň po médiích i veřejnosti chce důvěru, že doporučení od vojáků je správné a že smlouva, kterou má ministryně obrany Jana Černochová (ODS) do října 2023 s americkou stranou vyjednat, bude vyjednaná dobře.

Pokusme se tedy vnést trochu světla do záplavy „zaručených“ čísel, kolik co stojí, do podoby současného i budoucího válčení ve vzduchu, a zkusme onen riskantní odhad ceny rozepsat a vyčíslit v 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Armáda ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější