Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

O bolest se v Unii podělíme rovným dílem, věří Síkela. Kdo ale nebude šetřit, plynovou pomoc nedostane

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová plán plynové solidarity představila ve středu. Foto: ČTK
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová plán plynové solidarity představila ve středu. Foto: ČTK

Evropská komise představila návrh solidárního plánu na dodávky plynu. Jeho detaily budou pod vedením Česka jako předsednické země Rady EU ladit členské státy příští týden. Už teď se od chystané strategie očekává požadavek, aby každý stát snížil spotřebu plynu, o který se bude s ostatními členy sedmadvacítky v případě potřeby dělit.

Ministra průmyslu Jozefa Síkelu (za STAN) čeká nelehký úkol. Příští týden bude muset na mimořádném jednání v Bruselu přesvědčit další unijní ministry energetiky, aby si členské státy vzájemně vypomohly s dodávkami plynu. Roste totiž hrozba, že Rusové zcela zastaví dodávky klíčové komodity, což může tvrdě zasáhnout hlavně státy střední Evropy v čele s Německem, Českem nebo Maďarskem.

Důvodem je probíhající plánovaná odstávka plynovodu Nord Stream 1, který do Evropy přináší většinu ruského plynu. Oprava by měla skončit tento pátek. Z dosavadních vyjádření Moskvy se ale zdá, že Rusové budou ukončení odstávky protahovat.

„Musíme se připravit na úplné zastavení dodávek ruského plynu, to je reálný scénář,“ zdůraznila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Upozornila, že Kreml využívá plyn jako zbraň, kterou Evropu vydírá. Komise připomněla, že od začátku války na Ukrajině čelí úplným nebo částečným výpadkům dodávek z Ruska dvanáct členských států. Celá EU získává oproti stejnému období vloni méně než třetinu ruského plynu.

Solidarita ostatních unijních států nemusí být

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Energie

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější