Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Podpis zákonodárců jako vstupenka do boje o Hrad pro víc uchazečů. „Může to být problém,“ říká právník

Ministerstvo vnitra trvá na tom, že každý poslanec či senátor může prezidentskou nominaci podepsat více uchazečům o Pražský hrad. Pro některé z kandidátů by to ale s ohledem na dřívější úvahu Nejvyššího správního soudu mohlo být riskantní. Podle ústavních právníků je volební legislativa nejasná, umožňuje totiž dva výklady.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Aby se kandidát mohl ve volbách ucházet o post hlavy státu, musí mimo jiné získat dostatečný počet podpisů. Možnosti má tři –⁠ buď od padesáti tisíc občanů, nebo od dvaceti poslanců, nebo od deseti senátorů. Sesbírat desítky tisíc ověřených podpisů přitom není zrovna snadná disciplína, zejména pokud uchazeč do prezidentského závodu naskakuje jen několik měsíců před volbami.

Jen pro představu: z devíti kandidátů v minulých volbách se to podařilo jen třem –⁠ Miloši Zemanovi, Jiřímu Drahošovi a Michalu Horáčkovi. Zbývající šestice se vydala cestou přes poslance a senátory. Shánění jejich podpisů ale přineslo i jeden ostře sledovaný moment. Řada zákonodárců tehdy kandidaturu podepsala více prezidentským uchazečům. Pět poslanců vyslalo do voleb dokonce tři zájemce –⁠ Petra Hanniga, Vratislava Kulhánka a Jiřího Hynka. Alespoň dva kandidáty podpořilo třináct poslanců.

Za podpis cédéčko

Snaha urvat pro sebe parafu některého z poslanců dokonce vedla k tomu, že producent Hannig nabízel u dolní komory výměnou za podpis cédéčko. Nutno dodat, že úspěšně.

Podepsat nominaci více kandidátům mohou poslanci i senátoři podle ministerstva vnitra i při nadcházejících volbách v lednu 2023, kdy budou Češi vybírat nástupce Miloše Zemana. „Ministerstvo vnitra stále zastává právní názor, že poslanec

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Volby prezidenta ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější