Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ne jen tak ledajaký narkobaron. Caro Quintero dopadený v Mexiku byl „Narco de narcos“

Rafael Caro-Quintero jako jeden z 10 nejhledanějších lidí na seznamu americké FBI. Zde čtyři jeho podoby v průběhu času. Foto: FBI
Rafael Caro-Quintero jako jeden z 10 nejhledanějších lidí na seznamu americké FBI. Zde čtyři jeho podoby v průběhu času. Foto: FBI

Spojené státy vypsaly na jeho hlavu rekordních 20 milionů dolarů a zařadily jej mezi desítku nejhledanějších zločinců na světě. Rafael Caro Quintero, zakladatel jednoho z kdysi nejmocnějších mexických kartelů, se stal za svého života v kriminálním světě legendou a v 80. letech si vysloužil přezdívku Narco de narcos. Nyní se nad stále aktivním narkobaronem odsouzeným za umučení amerického agenta stáhla mračna, mexickým mariňákům se ho po téměř deseti letech na útěku podařilo dopadnout, popisuje přímo z Mexika Václav Lang.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Nic není jednoduché, slečno,“ odpověděl až lhostejně klidným hlasem Quintero krátce po svém uvěznění v roce 1985 na dotaz reportérky, zda si vybral drogový byznys proto, že je to jednoduchá cesta k penězům. Už tehdy ve svých 33 letech patřil mezi největší esa v drogovém podsvětí, byl největším producentem marihuany na světě a nově také jednou z nejnenáviděnějších postav pro americké tajné služby.

Jeho životní příběh dává úvodnímu rčení za pravdu, o cestě z nuly na vrchol totiž věděl v době svého zatčení víc než mnozí ostatní.

Syn rolníků a absolvent šesti tříd základní školy místo vzdělání pracoval od útlého věku v zemědělství.

Jako náctiletý odešel z domova a staral se o dobytek nebo si přivydělával jako řidič kamionu. Tehdy také přičichl k organizovanému zločinu a dozvěděl se o pěstování marihuany.

Spolu s Miguelem Ángelem Felixem Gallardem a Ernestem Fonsecou Carrillem založili kartel Guadalajara, jenž se stal v 80. letech jednou z nejmocnějších drogových organizací.

Rafael Caro Quintero byl už před třicátými narozeninami multimilionářem a vysloužil si přezdívku Narco de narcos, tedy něco jako Největší z narkobaronů.

K jeho úspěchu vedlo, že se mu podařilo přelomovým způsobem

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Latinská Amerika

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější