Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Přezbrojení století. Místo gripenů získá armáda nejmodernější F-35, prorezlá „bévépéčka“ nahradí Švédové

Stíhací letoun F-35 je navržen tak, aby odrážel jen minimum radarových paprsků a byl tak prakticky nezachytitelný. Zbraně například nese uvnitř šachet v trupu. Foto: US Air Force
Stíhací letoun F-35 je navržen tak, aby odrážel jen minimum radarových paprsků a byl tak prakticky nezachytitelný. Zbraně například nese uvnitř šachet v trupu. Foto: US Air Force

Válka, kterou Rusko rozpoutalo proti Ukrajině, přivedla českou vládu k rozhodnutí, které i při úsporném užití toho slova lze označit za historické. V ekonomicky obtížné době ohlásila jednání o přímých nákupech „neviditelných“ amerických stíhaček F-35 a pásových obrněnců CV90. Cena za bezpečnost země? Odhadem 150 miliard Kč.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Premiér Petr Fiala ani ministryně obrany Jana Černochová na tiskové konferenci cenu za dvojici avizovaných zakázek neuvedli. Bude ale vysoká: s ohledem na to, kolik za letouny F-35 platí Poláci či Finové, kteří si je objednali také, mohou dvě letky, tedy 24 strojů, vyjít Česko na celkem 80 miliard korun. Zakázka na pásové obrněnce byla rozpočítána na 53 miliard už před řadou let, od té doby ceny rostly.

Velmi zhruba lze počítat – jde jen o hrubý odhad Deníku N, aby vůbec šlo říci, v jakém řádu se pohybujeme – s tím, že je řeč o zakázkách dohromady za cifru kolem 150 miliard korun.

To číslo působí obrovským dojmem a obrovské je. Zaslouží si ale tři poznámky. První: ve zmíněných finských či polských výdajích za letouny F-35 jsou zahrnuté i náklady v podobě servisu. Druhá: není to 150 miliard, nebo nic. I kdyby Česko zvolilo jinou techniku, zrovna 24 letadel a 210 pásových obrněnců by stálo hodně. Třetí: není to jednorázový výdaj, bude rozprostřený do řady let.

Že Česko nákupy plánovalo, bylo léta známo. „Současná BVP nejenže jsou zastaralá, ale jsou podle slov vojáků ze 7. mechanizované brigády místy tak prorezlá, že z nich

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Armáda ČR

Ruská válka na Ukrajině

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější