Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Druhé kolo je krátké a ostré, Čaputovou může oslabit nereagování na soupeře. Šefčovič se vyhraňuje, ale jen jako mluvčí Smeru, říká Iveta Radičová

Iveta Radičová. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Iveta Radičová. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Je jediným člověkem na Slovensku, který se ocitl v podobné situaci jako vítězka prvního kola prezidentských voleb Zuzana Čaputová. Iveta Radičová před deseti lety postoupila jako vůbec první žena v slovenské historii do druhého kola prezidentských voleb a rovněž v něm zastupovala opozici a liberální postoje. V rozhovoru pro Deník N vysvětluje, v čem podle ní Čaputová udělala chybu, proč nemá Šefčovič více procent a co znamenají tisíce hlasů pro Štefana Harabina.

Zuzana Čaputová postupuje do druhého kola voleb s více než 40 procenty hlasů jako jasná vítězka. Co ji v něm čeká? Byla z vaší zkušenosti kampaň v druhém kole ostřejší?

Podle toho, co si představujeme pod ostrostí. Druhé kolo je krátké. Jsou to dva týdny a bude potřebné nejenom setrvat při hlavních odkazech, ale taky se jasně vymezit vůči konkurentovi. Bez toho se těžko povede oslovit větší část voličů.

U mě byla ve druhém kole ostřejší antikampaň zmobilizována přes protivníky. Řekla bych, že až velmi ostrá. Velmi silou roli tehdy hrála maďarská karta, dokonce v podobě nepravdivých letáků, s kterými jsem v tom čase neměla šanci nic udělat.

Mobilizovaly se podpůrné sítě, se kterými jsem ale jako kandidátka neměla nic společného. Až s odstupem času jsem měla čas a energii se podívat na to, co se dělo na podpůrných sítích a webech. A musím říct, že některé hoaxy i dobře míněná aktivita můžou kandidátovi spíš uškodit.

Maroš Šefčovič je zkušený diplomat s velice „kandidátským“ životopisem, má podporu největší slovenské strany a nepřímo ho podpořila i katolická církev. Přesto vše v prvním kole výrazně zaostal za Zuzanou Čaputovou. Proč mu to nepomohlo?

Atmosféra na Slovensku je velmi vyhraněná tragédií vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny. Vražda investigativního novináře je jasný indikátor úplného selhání právního státu. Kdyby fungovaly instituce jako je policie a prokuratura, tak k tomu nemohlo dojít.

Šefčovič na tohle výrazně naráží, protože je otevřeně kandidátem Smeru-SD. Nijak se od jeho konání nedistancoval. Naopak, spíš říká, že je čas na smíření a podání ruky. Ale víte, smíření je možné jenom tehdy, pokud mu předchází pokání. A to nebylo.

Může v tom hrát nějakou roli i to, že Smeru trvalo dlouho, než dokázal představit svého kandidáta. Strana původně doufala v kandidaturu ministra zahraničí Miroslava Lajčáka.

Je tam několik faktorů. Pan Šefčovič jako dlouholetý diplomat, který působí v zahraničí, je pro veřejnost poměrně neznámá osoba. Navíc je symbolem evropské politiky a na Slovensku jsou zastánci Evropy, ale i velice silní zastánci protievropských sil a postojů.

Takže první faktor – je vzdálený, ne moc známý. Druhý faktor – Smer-SD s vládní politikou. A třetí faktor – je jednoznačně spojený s proevropskou administrativou, tedy spoluodpovědný za mnohá rozhodnutí. A k tomu ve vystoupeních klasický diplomat. Odpovídá způsobem, kde si můžete dosadit svou představu, ale tím pádem je velice nejasný. Až ke konci kampaně se

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Slovenské prezidentské volby

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější