Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pointa N: Česko našlo trubky na plyn a Jandák dno

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Foto: Starostové a nezávislí
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Foto: Starostové a nezávislí

Přemýšlet v tropickém létě, čím si zatopíme, je jedním z prvořadých úkolů pro českou vládu. Další krok k možnému zvládnutí zimy, pokud Rusko zavře kohoutky plynu, dnes oznámil ministr průmyslu. Na společenskou soudržnost pak zacílil další prezidentský kandidát, konkrétně bývalý rektor Tomáš Zima.

Hlavní události dne vybral a okomentoval Jan Tvrdoň.

Krok k nezávislosti

Česko dnes postoupilo ve své snaze vyvázat se ze závislosti na ruském plynu. Již dříve se podařilo zajistit kapacitu v nizozemském terminálu na zkapalněný plyn. Dnes ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) oznámil, že se podařilo zajistit také přepravní kapacitu pro transport plynu do Česka.

„Česká republika zajistila s ČEZ možnost zpracovat plyn o objemu tří miliard kubíků,“ řekl Síkela na společné tiskové konferenci s šéfem ČEZ Danielem Benešem.

Ve zkratce: Dnešní oznámení znamená, že si Česká republika zajistila od podzimu cestu na zajištění zhruba třetiny roční spotřeby plynu. To je samo o sobě jistě pozitivní věc, na stole tak nyní zůstává zejména otázka, kde najít samotný plyn, který z terminálu pošleme.

Zajištění přepravní kapacity je v každém případě významné aktivum pro jednání o dodávkách samotné komodity. Pokud by země dokázala využít plnou kapacitu dnes oznámené trasy, měly by se

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pointa N

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější