Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Lepší než drogy a zbraně. Organizovaný zločin má nový hit, zemědělskou chemii

Koláž: Lenka Matoušková, investigace.cz
Koláž: Lenka Matoušková, investigace.cz

Více než šestina pesticidů, které se jako postřik dostanou na česká pole, je nelegálního původu. Jde buď o zakázané přípravky, nebo o levnější padělky oficiálních značek. Zbytky této agrochemie pak přecházejí z polí do potravin, zůstávají ale i v půdě a podzemních vodách. Spolu s Itálií, Řeckem, Španělskem a Litvou uzavírá Česko pětici zemí EU, v nichž se černému trhu s těmito produkty daří nejvíce. Na neustálé zhoršování situace upozorňuje i Europol. A hnojiva? O těch už policie nemá přehled vůbec.

Dálnice z Kodaně směrem na Německo a dál do střední Evropy, kudy jezdí i dvoupatrové kamiony naložené živými prasaty. Denně plné tam a prázdné zpátky. Až jednou dánské kontrolory napadlo podívat se na náklad trochu důkladněji. V podlážce, jež tvořila mezipatro mezi živými zvířaty, našli desítky na míru vyrobených kanystrů až po okraj naplněných nelegálními zemědělskými postřiky.

„To je jeden z mnoha příkladů z poslední doby, který prezentuje, co se na černém trhu děje,“ říká Miluše Dvoržáková z tuzemské asociace na ochranu rostlin CropLife Česká republika. „Tyto zločinecké skupiny se velmi rychle přizpůsobují a nějaké regulace je opravdu moc nezajímají,“ doplňuje.

Jde přitom o vysokou hru a lukrativní byznys. Oficiální agrochemické výrobky hlídá i evropský patentní úřad. Jenže podobně jako v módě se na trhu objevují i padělky známých značek pesticidů. Podle studie Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO) představuje prodej zakázaných a falšovaných pesticidů v rámci evropské osmadvacítky 13,8 % z jejich celkového prodeje. Přičemž falzifikáty dovážené do České republiky činí 17,8 % ze všech u nás použitých pesticidů.

Text, který právě čtete, vám přinášíme díky partnerství s novináři z Investigace.cz.

Odhad celkové hodnoty černého trhu v Česku se od roku 2017 pohybuje okolo 930 milionů korun. Tato suma staví Česko na 3. místo ve výskytu ilegálních přípravků na evropském trhu. Jen pro hrubé srovnání – pokud by odhad skutečně odpovídal realitě, jednalo by se o více než třikrát větší částku, než činí hodnota drog zabavených v ČR za celý rok 2018. Ta se podle Národní protidrogové centrály vyšplhala „jen“ na 250 milionů korun.

Podle EUIPO se do EU rok co rok dovezou ilegální přípravky za 1,3 miliardy eur (bezmála 32 miliard korun).

„Trh s nelegálními pesticidy je podceňovaným tématem, ač je poměrně rozsáhlý. Za posledních 15 let se v tichosti rozrostl do jedné z nejlukrativnějších a nejméně prozkoumaných kriminálních aktivit,“ popisuje praxi Miluše Dvoržáková z asociace CropLife.

Momentální situace je o to horší, že kvůli rekordnímu zdražení vstupních nákladů se zemědělci čím dál víc

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zákulisí moci

Zemědělství

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější