Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Marmolada a další ledovce nejspíš zaniknou, ale pořád máme čas jich mnoho zachránit, říká polární bioložka

Ledovce tají vlivem klimatické změny, horské ledovce jsou toho dobrým ukazatelem. Odtávání může způsobovat různé problémy, včetně trhání ledovců, jako se to stalo například na začátku července na italské Marmoladě. Foto: AdobeStock, Pascal Halder
Ledovce tají vlivem klimatické změny, horské ledovce jsou toho dobrým ukazatelem. Odtávání může způsobovat různé problémy, včetně trhání ledovců, jako se to stalo například na začátku července na italské Marmoladě. Foto: AdobeStock, Pascal Halder

Na začátku června se utrhl ledovec na italské Marmoladě, pár dní nato došlo k podobnému kolapsu ledovce v Kyrgyzstánu. O víkendu se v ledovci na Marmoladě dokonce objevila nová obrovská puklina. Pokaždé byly v těchto vysokohorských oblastech zaznamenané netradičně vysoké teploty. V souvislosti s tím se znovu do popředí dostalo téma klimatické změny. „Pokud budeme do vzduchu vypouštět skleníkové plyny stejným tempem jako teď, do konce století z Alp zmizí prakticky všechny ledovce, říká Marie Šabacká, polární bioložka z Jihočeské univerzity, která se na ledovce specializuje.

V rozhovoru se také ptáme:

  • Jakou roli hraje v odtávání horských ledovců klimatická změna.
  • Co patří mezi dopady odtávání horských ledovců.
  • Zvýší-li se teď riziko pro horolezce.
  • Jak by to vypadalo, kdyby ledovce odtály.
  • Co může lidstvo dělat pro jejich záchranu.

O změně klimatu se teď mluví čím dál častěji, v poslední době hlavně v souvislosti s horskými ledovci v Alpách. Je tam vliv klimatické změny opravdu tak patrný?

V posledních letech celosvětově ročně ztrácíme 1,2 bilionu tun ledu. Ledovce odtávají víceméně ve všech regionech a zrovna v Alpách mizejí poměrně rychle. Horské ledovce jsou objemem menší, a tudíž odtávají dřív než ty polární, jsou tedy dobrým ukazatelem klimatické změny. Ještě na konci malé doby ledové, v polovině devatenáctého století, ledovce v Alpách pokrývaly 4500 km2, dneska je to asi 1800 km2.

Jakou roli podle vás hrála klimatická změna v utržení ledovce na italské Marmoladě?

V Itálii bylo tou dobou extrémně teplo a předtím zároveň poměrně sucho, nebyl tam sníh. Voda z tajícího ledu se dostala dospodu ledovce a urychlila jeho sesunutí. Tím došlo ke kolapsu.

Ledovce jsou samy o sobě velice dynamické systémy, je to v podstatě taková zmrzlá řeka, která se pohybuje. To znamená, že v zimě přibírají hmotu a v létě tají, což může občas vést ke kolapsům, které jsou přirozené. Ale to, že se tyto kolapsy dějí a budou dít častěji, způsobuje klimatická změna.

To je dlouhodobý proces a je potřeba dívat se alespoň třicet let nazpět, aby bylo možné vypozorovat trendy. Extrémní výkyvy počasí se děly vždycky, byly ale relativně vzácné. Letos se však držely takto teplé podmínky dlouho – ve vysoké nadmořské výšce bylo v Itálii 10 °C, v Kyrgyzstánu, kde došlo k podobnému kolapsu ledovce, asi 15 °C. Takže ano, u jedné události je to těžké říct, ale klimatická změna je podhoubí, ve kterém se vytváří dané podmínky, a ty potom vedou k těmto událostem. Utržení jednoho ledovce může mít bohužel tragické následky, z globálního hlediska je ale

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Klimatická krize

Rozhovory

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější