Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Chcu vědět, o čem budu hlasovat.“ „Stejně z toho nebudete moudřejší.“ Úsporný tarif prošel nebývale rychle

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela na schůzi Poslanecké sněmovny, která zrychleně v legislativní nouzi schvalovala předlohu, jež umožní zavedení úsporného tarifu u elektřiny a plynu. FOTO: ČTK
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela na schůzi Poslanecké sněmovny, která zrychleně v legislativní nouzi schvalovala předlohu, jež umožní zavedení úsporného tarifu u elektřiny a plynu. FOTO: ČTK

Členové sněmovního hospodářského výboru měli ve čtvrtek nakvap. Brzy ráno se sešli k projednání návrhu klíčové novely zákona, podle níž bude stát řešit možné výpadky dodávek plynu a která zároveň otevře cestu k zavedení úsporného energetického tarifu. Běžně se návrhy zákonů ve výborech zdrží až dva měsíce. Tentokrát bylo hotovo za necelé dvě hodiny.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Co to tu pan ministr povídá za nesmysly, že ministerstvo podpoří pozměňovák o teplu? Vždyť jste ho sem sami přinesli! Kdybych si nesehnal pozměňováky vlastní cestou, tak je doteď nemám. Pane ministře, to se ještě nestalo. Připomínám, jak jste sliboval, že budete spolupracovat i s opozicí,“ durdil se poslanec opozičního hnutí ANO Roman Kubíček. Jeho kritika mířila na přítomného ministra průmyslu Jozefa Síkelu (za STAN).

Byl čtvrtek, krátce po půl osmé ráno. Na poměry hospodářského výboru brzká ranní hodina. Jeho šéf Ivan Adamec z ODS ostatní členy svolal právě na tuto dobu, aby se všechno stihlo. Už v jedenáct hodin dopoledne totiž začínala mimořádná schůze celé Sněmovny, na níž se na závěry výboru čekalo.

Na programu byla novela energetického zákona, jež se podle dohody měla projednat zrychleně ve stavu takzvané legislativní nouze. Řeší totiž zásadní věci, na které je třeba rychle reagovat. Například způsob, jakým se bude rozdělovat zemní plyn v situaci, kdy ho Česko může již brzy mít nedostatek. A taky do českého práva zavádí úsporný tarif, díky němuž může Fialova vláda prakticky všem domácnostem snížit rostoucí ceny energií.

V první řadě tak měl hospodářský výbor návrh „přelouskat“. Jeho členové ho mohli doplnit o vlastní pozměňovací návrhy, kolem půl desáté ráno pak měl být výsledek jejich práce odeslán do Poslanecké sněmovny.

Adamec s kolegy z výboru ostatním poslancům navrhli, aby novelu stihli probrat ještě do konce téhož dne, což se podle sněmovních procedur v legislativní nouzi může. V takovém případě totiž odpadá první čtení zákona, druhé a třetí čtení mohou bez přestávky následovat hned po sobě a k tomu platí, že se může i čas u řečnického pultu zkrátit na pět minut, aby se poslanci moc „nevykecávali“.

S tím vším se předem počítalo. Zvláště opoziční členy hospodářského výboru ovšem

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Energie

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější