Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Místo záhonů rodinný dům? Pro architekty kreativní výzva, pro zahrádkáře noční můra

Tak trochu jiná chatička. Dům v Praze-Kyjích od Šépka architekti. Foto: Šépka architekti
Tak trochu jiná chatička. Dům v Praze-Kyjích od Šépka architekti. Foto: Šépka architekti

Budky stlučené z vyřazených dveří a okenních rámů, skleníky ze zavařovaček a přístřešky z vlnitého plechu začínají mnohde nahrazovat více či méně vkusné stavby, na něž si dnešní zahrádkáři najímají architekty. Adaptace chatek k trvalému bydlení souvisí s generační obměnou obyvatel osad i s astronomickými cenami bydlení ve městech. Jak vypadají české zahrádkářské osady a jaká je jejich budoucnost? Architektura má mnoho podob, a tak je na místě se vydat i do zahrádkářských kolonií.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Prostor na pomezí veřejného a soukromého, jedna z posledních oáz zeleně, svobody a komunitního života v městské zástavbě, ale zároveň také lukrativní pozemek pro trvalé bydlení. I tak se dá pohlížet na zahrádkářské osady, které jsou, ač jako relikt z minulosti, nedílnou součástí měst. Plní funkci rekreační, hospodářskou, environmentální i společenskou.

Zájem o městské zahradničení roste především mezi

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Architektura

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější