Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pointa N: Stanjura podepsal přechod na euro. Chorvatsku. Starostu Poděbrad dostihl starý rasistický výrok

Ministr financí Zbyněk Stanjura podepsal poslední dokumenty, které Chorvatsku od 1. ledna 2023 udělují členství v eurozóně. Foto: Markéta Boubínová, Deník N
Ministr financí Zbyněk Stanjura podepsal poslední dokumenty, které Chorvatsku od 1. ledna 2023 udělují členství v eurozóně. Foto: Markéta Boubínová, Deník N

Česko je necelých čtrnáct dní v čele EU a na agendě českých ministrů je to znát. Její část se přesunula do Bruselu. Členové a členky vlády tam předstupují před evropské poslance. Pikantní povinnost měl v nové roli ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), který za EU podepsal přistoupení Chorvatska k eurozóně, kam se jeho strana rozhodně nijak nehrne. Na domácí politické scéně jsou zase znát blížící se komunální volby. Zajímavé budou mimo jiné v Poděbradech, kde si místní starosta Jaroslav Červinka (STAN) pustil na zastupitelstvu pusu na špacír a dal k lepšímu svůj vlastní, dvacet let starý rasistický výrok.

Hlavní události dne vybral a okomentoval Jan Moláček.

Není to závod, prohlásil Stanjura a podepsal Chorvatsku euro

Ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS) čekala v nové roli poněkud delikátní povinnost. Na jednání ministrů financí EU, které z pozice ministra předsedající země vedl, musel podepsat přechod na společnou evropskou měnu, jemuž se jeho domovská strana brání, seč může.

Útěchou mohlo Stanjurovi být, že do eurozóny jeho podpis neposlal Česko, ale Chorvatsko. To tak opouští kuny, zatímco Češi si své koruny mohou užívat dál. A dvojnásobnou inflaci oproti eurozóně s nimi.

„Přijetí eura není závod, ale zodpovědné politické rozhodnutí,“ řekl Stanjura podle ČTK svému chorvatskému kolegovi Zdravkovi Marićovi. Měl naprostou pravdu, jen mohl ještě dodat, že nepřijetí eura je naopak politické rozhodnutí krajně nezodpovědné. Zejména pro zemi, která do eurozóny vyváží dvě třetiny svého celkového exportu.

Kunami Češi ve své oblíbené dovolenkové destinaci zaplatí pouze do poloviny ledna příštího roku. Pobyt u moře v Poreči nebo na Makarské už poté bude pouze za eura. Jaký bude v létě 2023 jejich kurz, těžko samozřejmě odhadnout.

Chorvati to každopádně už řešit nemusí, kurz mají zafixovaný a euro jisté. Česko tak zůstává jednou z posledních sedmi zemí EU, které platí národní měnou. Kromě Dánska a Švédska už jsou to jen Bulharsko, Rumunsko, Polsko a Maďarsko.

Česko se tak politicky samo odsouvá na východ a ekonomicky si zbytečně komplikuje to, s čím

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pointa N

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější