Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak se žije ve zbankrotované zemi: Šrílančané bez jídla a léků. Premiérovo sídlo podpálili, v prezidentském se koupali

Výsledkem vleklé nespokojenosti a frustrace Šrílančanů jsou měsíce trvající nepokoje, které se policie marně snaží potlačit. A důsledkem protestů zas to, co se stalo tento víkend. Foto: Dinuka Liyanawatte, Reuters
Výsledkem vleklé nespokojenosti a frustrace Šrílančanů jsou měsíce trvající nepokoje, které se policie marně snaží potlačit. A důsledkem protestů zas to, co se stalo tento víkend. Foto: Dinuka Liyanawatte, Reuters

Šrí Lanka se propadá na dno. Není jídlo, státní zaměstnanci dostali volno na obdělávání zahrádek. To bylo ještě předtím, než do sídel prezidenta a premiéra vtrhli protestující. Mnozí Šrílančané viní z bankrotu svého domova zkorumpovanou vládu rodiny Radžapaksových.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Moje děti jsou na tom mizerně. Trpí ve všech možných ohledech. Nemůžu si dovolit koupit jim ani balíček sušenek, dokonce ani mléko,“ posteskla si čtyřiatřicetiletá Sahna reportérce BBC.

V jediné větě řekla všechno. Šrílančané skutečně zažívají těžké časy ve všech možných ohledech.

Jejich ostrovní stát se zmítá v nejhorší hospodářské krizi od vyhlášení samostatnosti (1948). Ceny potravin několikanásobně vzrostly a své rodiny nedokážou uživit ani lidé, kteří pracují na plný úvazek. Chybí léčiva i benzín. Školy jsou zavřené, lidé mají pracovat z domova. Šrí Lanka je „zbankrotovaná země“, řekl premiér Ranil Vikremesinghe.

„Současná krize žene rodiny na pokraj propasti,“ varuje v tiskové zprávě zástupce UNICEF na Šrí Lance Christian Skoog. „Děti večer chodí do postele utrápené a s prázdnými žaludky.“

Inflace dosáhla 57 % a potraviny několikanásobně podražily. Například cena rýže stoupla ve srovnání s loňským rokem o 55 %, ryb o 134 %, jablek o 150 % a cukru o

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jižní Asie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější