Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Poklonkování bez užitku. Proč bychom měli opustit jednu zbytečnou čínskou platformu

Jaroslav Tvrdík na snímku z česko-čínského investičního fóra v roce 2018 na Pražském hradě. Foto: ČTK
Jaroslav Tvrdík na snímku z česko-čínského investičního fóra v roce 2018 na Pražském hradě. Foto: ČTK

Komentář Filipa Jirouše: Uskupení zemí postsovětského bloku a Číny zvané 16+1 mělo být prostředkem pro vylepšení ekonomické spolupráce. Nestalo se tak. Akce s touto nálepkou evropským zemím nepřinesly zhola nic. Česko by se na této komedii mělo přestat podílet.

V půlce května sněmovní zahraniční výbor jednomyslně schválil text vyzývající vládu k přehodnocení účasti Česka na platformě 16+1. Uskupení zemí postsovětského bloku (a dnes i Řecka) a Číny mělo být prostředkem pro vylepšení ekonomické spolupráce.

Po necelých deseti letech fungování a po nahlédnutí do práce orgánů činných na straně Čínské lidové republiky však lze konstatovat, že sice jde o platformu pro čínské investice, ale pouze do východoevropských politiků a akademiků. Participace na akcích s touto nálepkou evropským zemím nepřinesly zhola nic, naopak se kvůli účasti na této platformě každý rok plýtvá kapacitami diplomatických sborů. 16+1 přináší Číně vliv a evropským zemím jen zbytečná rizika. Česká republika by tak měla následovat Litvu a z platformy odejít.

Varšavské snění

V dubnu 2012 vyrazil tehdejší premiér Petr Nečas v čele delegace českých podnikatelů do Varšavy. Právě tady se měla začít psát nová kapitola česko-čínských vztahů. Společně s tehdejším čínským premiérem Wen Ťia-paem probírali prohloubení ekonomické spolupráce, s notným důrazem na působení firem Škoda a PPF v ČLR.

Právě tady

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Čína

Čínský vliv v ČR

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější