Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Voliči „řízení Evropy“ moc neocení, Babiš se bude do vlády strefovat ještě víc, míní experti

Podle expertů nelze očekávat, že by opozice byla k vládě v době předsednictví vstřícnější. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Podle expertů nelze očekávat, že by opozice byla k vládě v době předsednictví vstřícnější. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Češi po třinácti letech opět předsedají Radě EU. Dopady to bude mít i na domácí politiku. Kromě dvou volebních kampaní, které do časů předsednictví spadnou, se vláda musí utkávat s bojovnou opozicí i řadou problémů.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Česko má s předsednictvími svým způsobem smůlu. To první v roce 2009 provázely konflikt v Gaze a plynová krize, to současné začíná ve stínu války několik set kilometrů od Prahy a v čase, kdy se celá Evropa potýká s velkými ekonomickými a energetickými obtížemi.

Vnější podmínky jsou tak pro českou vládu poměrně složité, to ale platí i pro vnitropolitickou dimenzi celé akce. Opoziční hnutí ANO veřejně deklaruje, že s ohledem na předsednictví nebude vyvolávat hlasování o nedůvěře, svou útočnou rétoriku ale nijak nezmírňuje.

„Pokud by za pár dní nezačínalo české předsednictví v EU, určitě bychom iniciovali hlasování o nedůvěře vládě. A vystavili jí bilanční účet za šest měsíců vládnutí, který je katastrofální. Teď ale nechceme poškozovat image naší republiky v zahraničí, tak jak se to stalo v roce 2009,“ popsal předseda ANO Andrej Babiš v aktuálních volebních novinách hnutí. Druhý z opozičních subjektů – SPD – na začínající předsednictví nebere žádný ohled.

Z pohledu domácí politiky je podstatné, že se blíží několik voleb. Na podzim se uskuteční komunální a senátní klání, postupně se rozbíhají také prezidentské volby – prakticky celá kampaň se s výjimkou dvou týdnů odehraje právě během předsednictví.

Podle politologa Otta Eibla z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity nelze očekávat, že by ANO a SPD svůj bojovný přístup vůči kabinetu zmírňovaly.

„Opozice nemá důvod vládu jakkoliv šetřit,“ říká Eibl a připomíná rozbíhající se volební sezonu. „Paradoxně to ale může být nyní pro opozici snazší, protože

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

České předsednictví v EU

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější