Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Stávka za klima: Proč jsem to nepodepsal

Demonstrace studentů, kteří požadují důraznější řešení klimatických změn. Podle svých odpůrců by měli sázet stromy. Foto: Adam Hecl, Deník N
Demonstrace studentů, kteří požadují důraznější řešení klimatických změn. Podle svých odpůrců by měli sázet stromy. Foto: Adam Hecl, Deník N

Přes sto českých vědců podpořilo prohlášení ke stávce středoškolských studentů za klima, nazvané Fridays for Future. Je mezi nimi řada velmi respektovaných členů Učené společnosti ČR a mnoho mých velmi dobrých a velmi vážených přátel. Já jsem ten text ke svému vlastnímu údivu nepodepsal.

Překvapilo mne to natolik, že cítím potřebu si to sám pro sebe zdůvodnit.

Je to přitom divné: za posledních dvacet let jsem podpořil většinu veřejných prohlášení Učené společnosti, z nichž řadu jsem sám napsal. Jsem sluníčkář, vítač, havloid a pražská kavárna. Navíc nijak nezpochybňuji vědecký konsenzus o globální klimatické změně a zcela respektuji odborný názor, že je převážně způsobena člověkem. Tak proč jsem to vlastně nepodepsal?

Můj hlavní argument

Blahopřejeme, máte dobré přátele!

Konval@... vám daruje následující článek Deníku N, který je jinak za platební bránou. Přečtete si ho zdarma po zadání vašeho e-mailu, který slouží jako ochrana před šířením našeho obsahu bez kontroly. Váš e-mail bude použit pouze pro odemčení článku a nabídku zvýhodněného předplatného. Pokud nabídku ani po měsíci nevyužijete, smažeme ho z databáze. Možnost odemykat placené články Deníku N mají všichni členové Klubu N.

Můžete také .

Změna klimatu

Komentáře, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější