Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů: Lysyčansk nejspíš padne, na frontu dorazily nejvýkonnější houfnice současnosti a o Cherson se bojuje samolepkami

Ruští okupanti v ukrajinské Chersonské oblasti. Foto: A. Makedonskij, ruské ministerstvo obrany, mil.ru
Ruští okupanti v ukrajinské Chersonské oblasti. Foto: A. Makedonskij, ruské ministerstvo obrany, mil.ru
  • Lysyčansk pravděpodobně padne.
  • Mapa dne: HIMARS a ruské muniční sklady na Ukrajině.
  • Video dne: Rusové o Cherson bojují i nálepkami; na bojiště dorazily nejvýkonnější houfnice současnosti, německé PzH 2000; jaká je hranice mezi životem a smrtí – ukrajinští střelci číhají na ruské bombardéry.

Přinášíme shrnutí situace na ukrajinském bojišti sestavené z informací různých ministerstev obrany a nezávislých analytiků.

Informace v tomto textu jsou shrnutím výsledků bojů z pondělí 27. června. Aktuální stav na některých místech již může být jiný.

Přehled potvrzených ztrát je na konci článku.

Lysyčansk pravděpodobně padne. Pozornost zůstává i nadále upřena právě na toto město. Už jen letmý pohled na mapu nedává velkou naději, že se ho ukrajinské armádě podaří udržet. Město se ocitlo na vrcholu výběžku zaříznutého poměrně hluboko do území okupovanými ruskou armádou. Jeho udržení závisí i na ubránění zásobovacích tras (známá cesta T1302), které jsou na dostřel, případně přímo na dohled pouhým okem ruských jednotek. Ukrajincům částečně pomáhá terén v podobě vyvýšenin, které zatím kontrolují, ale pokud se nestane něco nepředvídaného, je jen otázkou času, kdy je Rusové obejdou.

Ruský a ukrajinský pohled na aktuální situaci. Oficiální zdroje a západní analytici jsou opatrní, když hodnotí situaci u Lysyčansku. Neoficiální zdroje zase nabízejí protichůdný obraz událostí.

Prominentní ukrajinský válečný zpravodaj Igor Butuzov nepopírá, že situace ve městě je vážná a hrozí jeho pád. Ruská ofenziva pokračuje a nepříteli se navzdory výrazným ztrátám a silnému odporu daří postupovat. Neexistuje ale

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů na Ukrajině

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější