Arcivévoda, Marx i kačer Donald. Reportáž ze summitu mikronárodů, jež se uznávají navzájem

Nejste spokojeni s poměry v zemi, ve které žijete? Domníváte se, že byste věci dokázali zařídit lépe? Nebo máte rádi recesi? Stačí vyhlásit nezávislost, jmenovat se prezidentem, arcivévodou nebo třeba carem a vládnout podle svých představ. To vše je podle představitelů takzvaných mikronárodů možné. Několik hlav samozvaných útvarů se sešlo na „Micro-Euro Summitu 2022“ na zámku Chyše. Deník N byl u toho. Co jsou tedy mikronárody zač? Jde o anarchismus, aktivismus, recesi, nebo pokus o vytvoření alternativních forem vládnutí s bohulibými úmysly?
O prvním letním víkendu se na zámku Chyše v Karlovarském kraji sešlo několik představitelů takzvaných mikronárodů. Oblečeni ve slavnostních uniformách zdobených medailemi a šerpami či v tmavých oblecích přijeli diskutovat, vyměňovat si zkušenosti a navazovat spojenectví. Ale také varovat před výzvami budoucnosti nebo nebezpečím extremistických skupin, se kterými prý mohou být zaměňováni.
Na zrekonstruovaný zámek, který i díky své světlé fasádě výrazně ční v kopcovité zelené krajině západních Čech, jsem přijela v sobotu dopoledne. V malé místnosti za výčepem historického zámeckého pivovaru na mě čekalo místo v první řadě mezi králi, arcivévody, prezidenty a cary, kteří se (ve více či méně vzdálené minulosti) rozhodli vyhlásit nezávislost, nárokovat si území a vládnout podle svého.
Ačkoliv to může znít přinejmenším zvláštně, zakladatelé mikronárodů se nebojí takto okázalé tituly používat, ba naopak je hrdě nosí spolu s patřičnou stylizací a symboly, které spolu se svým státním útvarem vytvořili – ať už jde o vlajky, nebo trikolory, erby, národní symboly a nejrůznější medaile a vyznamenání.
Do areálu, kde se summit odehrával, jsem sice vstupovala s mírnou nervozitou z naprosto neznámého, v pivovaru mě však přivítala