Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů: Rafinerie u ruského Rostova dnes poznala budoucnost válek

Houfnice M777, které USA poslaly na Ukrajinu do války proti Rusku. Foto: Jose Guillen, US Dept. of Defense
Houfnice M777, které USA poslaly na Ukrajinu do války proti Rusku. Foto: Jose Guillen, US Dept. of Defense
  • Nová ostuda pro ruskou protivzdušnou obranu.
  • Rusové prorazili blíže k Lysyčansku, jsou už velmi blízko.
  • Mapa dne – jak to vypadá u Lysyčanska a kde je situace nejhorší.
  • Videa dne – Rusové zničili dvě americké houfnice M777; objevila se videa od očitých svědků obrovského výbuchu muničního skladu z minulého týdne; vojáci separatistů mají bídnou výzbroj i výstroj.

Přinášíme shrnutí situace na ukrajinském bojišti sestavené z informací různých ministerstev obrany a nezávislých analytiků.

Informace v tomto textu jsou shrnutím výsledků bojů z úterý 21. června. Aktuální stav na některých místech již může být jiný.

Přehled potvrzených ztrát je na konci článku.

Nová ostuda pro ruskou protivzdušnou obranu. Událost, o které budou následující řádky, není třeba přeceňovat ve smyslu, že je důležitější než ruské úspěchy u Lysyčanska, případně že by mohla změnit výsledek této konkrétní války ve prospěch Ukrajiny. Naznačuje však možnou podobu budoucích válek.

Operace ukrajinského dronu proti rafinerii Novošachtinsk sice byla úspěšná, část provozu skončila v plamenech, ale ruské útoky na ukrajinskou infrastrukturu včetně rafinerií způsobují větší škody, protože jsou častější a Rusové při nich navíc používají těžší, a tedy i ničivější zbraně. Ruská média kromě toho tvrdí, že požár rafinerie se podařilo rychle uhasit (to však tvrdili i o křižníku Moskva, který se vzápětí potopil).

Tento konkrétní útok je však ukázkou, jak levná improvizace dokáže způsobit mnohonásobně větší škody. Na hospodářství, ale v tomto případě zejména na morálce nepřítele. Ukazuje také nový způsob použití dronu jako prostředku pro téměř strategické útoky v hloubce nepřítelova území. Během této války jsme viděli, jak drony provádějí průzkum či útočí na obrněnou techniku, ale tohle je jiný příběh.

Novošachtinsk totiž leží v Rostovské oblasti na území Ruska na místech, která byla dosud považována za poměrně bezpečná, protože jsou daleko od míst bojů. Fakt, že se tam přes desítky kilometrů Rusy kontrolovaného území dokázal dostat relativně primitivní dron, a ještě úspěšně zaútočit, aniž ho kdokoli obtěžoval, je ranou pro ruskou protivzdušnou obranu.

Ruská armáda je tak opět konfrontována s obrazem, který o jejích zázračných zbraních šířila propaganda, a jejich reálnými výkony. V tomto případě je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější