Deník N

Děti extrémním způsobem považují vše, co děláme, za správné. Nahrazuji jim školu, říká youtuber Lukefry

Lukáš "Lukefry" Fritscher, Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Lukáš „Lukefry“ Fritscher, Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Tvorba youtubera Lukáše Fritschera není tím nejtypičtějším, co můžete na české scéně najít. Tematicky se věnuje věcem, jako jsou evropská směrnice o regulaci internetu, mediální gramotnost nebo byznys Jaromíra Soukupa. Bývá přirovnáván ke svému slavnějšímu kolegovi Kovymu, který se věnuje podobným tématům. Tvrdí, že se svými videi snaží nahrazovat to, v čem zaostává škola a rodina.

Podle čeho si vybíráte témata?

Pro mě je vždy důležité, aby šlo o téma, které není ve společnosti tolik vysvětleno. To je jedno kritérium – když cítím, že je zde něco, co mladá generace řeší, ale má málo informací. Za druhé většinou chci, abych to téma sám vytáhl. Abych se nevozil na vlně popularity, ale sám mohl určovat, co mě zajímá. Třetím důležitým faktorem je určitě zábavnost.

Co tedy třeba mladé lidi trápí?

Myslím si, že mediální a finanční gramotnost.

Skutečně je zajímá finanční gramotnost?

Nevím, jestli je to trápí, ale myslím, že by mělo, protože jim do budoucna může hodně ovlivnit život. Když se zaměříme na to, co skutečně řeší a čemu jsem se věnoval, jde třeba o reformu copyrightu a článek 13. To je obrovitánské téma, o kterém mladí sice mluví, ale mnoho o něm nevědí. Dotýká se jich to, protože to může ovlivnit jejich fungování na internetu.

Ptám se proto, že máte vlastně unikátní vhled do přemýšlení mladých lidí.

Dá se to vnímat tak, že sleduji dvě věci. To, co lidi zajímá, a to, co bych chtěl, aby je zajímalo. Lidi totiž zajímá bulvár a vždycky budou nejvíce klikat na bulvární témata. To tak bylo, je a bude. Je dobré se pokusit, aby je zajímalo i něco jiného. Já se snažím jim taková témata nabídnout.

Co by to do budoucna mohlo být?

Rád bych se věnoval evropským volbám a Evropské unii obecně. Je vnímána neurčitě, mnoho lidí nezajímá. Rád bych udělal video, kde shrnu všechny pozitivní i negativní názory, které zaznívají, a trochu je vyrovnám.

Jak vnímáte svou společenskou roli? Jste bavič, zdroj informací, nebo pro mladé nějakým způsobem nahrazujete média?

Nesrovnával bych to s médii. Myslím si, že spíše nahrazuji

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější