Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Patnáctihodinové zpoždění letu Praha–Londýn aneb po brexitu a pandemii chybí personál letišť i letadel

Žena spící na sedáčkách v odletové hale letiště. Ilustrační foto: SpiceCat, Adobe Stock
Žena spící na sedáčkách v odletové hale letiště. Ilustrační foto: SpiceCat, Adobe Stock

Když se na pražském Letišti Václava Havla ozvalo v sobotu po 21. hodině už třetí hlášení, že poslední večerní let BA0856 z Heathrow do Prahy zůstává neznámo o kolik opožděn, Armando Dulay zpozorněl a podíval se na hodinky. Zpátky do Londýna už se před půlnocí nedostane. S příjmy filipínského studenta postgraduálu na London School of Economics určitě nemá na taxíka. Čeká ho tedy pravidelná autobusová linka do centra za šest liber. Pravidelný odjezd v 1.05 hod. Domů se dostane někdy před třetí. Možná.

V pomalu se vyprazdňující odbavovací hale hledám s Armandem stránky flightradar24.com a na nich status letu BA0856 – vracejícím se letadlem bychom se měli dostat do Londýna. Když restaurace zatahuje rolety, náš Airbus se dostává v Londýně konečně na ranvej. Když zamyká v Praze stánek s novinami, zamíří přes Londýn na sever a stočí se konečně na východ. Když vše půjde hladce, bude v Praze za nějakých 90 minut a něco před půlnocí po tříhodinovém čekání zamíříme do Londýna.

Do společných kalkulací nám však vstoupí laskavý hlas dámy z letištního tlampače. Cestující BA0857 do Londýna nechť se dostaví k přepážce společnosti Menezies, která se obvykle stará o cestující s navazujícími lety. „BA lituje, ale odlet letadla do Londýna se z původních sobotních 21 hodin odkládá na nedělní poledne.“

(Mezitím dnes v Bruselu: Bruselské letiště zrušilo všechny odchozí lety. Důvodem je stávka, kterou vyvolal růst životních nákladů. Stávkují zejména zaměstnanci bezpečnostní agentury G4S.)

Tatranka z ruksaku místo poukázky na stravu

Armando má štěstí – vrací se do svého původního pražského hotelu na extra noc. Jeho filipínská spolucestující, studentka z Oxfordu, poprvé v Praze, má smůlu. Její

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Brexit

Británie

Covid-19

Doprava

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější