Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Nevoní to po fialkách, ale ruský plyn nepotřebujeme.“ Vesnici k výrobě energie stačí septiky a zbytky jídla

Kněžice i díky své energetické soběstačnosti získaly několik ocenění. Foto: Barbora Šturmová
Kněžice i díky své energetické soběstačnosti získaly několik ocenění. Foto: Barbora Šturmová

Ceny za teplo se v malé polabské obci Kněžice nezvedly už šestnáct let. Díky bioplynové stanici, která vyrábí teplo a elektřinu, je ves energeticky soběstačná. V současné situaci je to pro místní obyvatele velká výhoda.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Když se pětatřicetiletá Klára a její přítel Petr se svými dětmi před několika lety stěhovali do nového domu, ještě netušili, že později budou mít o jeden důvod ke spokojenosti s vybranou lokalitou navíc. Jako čtyřčlenná rodina totiž v Kněžicích na Nymbursku zaplatí za energie tři a půl tisíce měsíčně. Ve vedlejší vesnici je to několikanásobně víc.

Všichni obyvatelé Kněžic platí za teplo stejnou částku jako před šestnácti lety. Do obce nevede žádné potrubí, jímž by proudil zemní plyn. Jeho obdobu si ves vyrábí v bioplynové stanici, která zpracovává biologicky zpracovatelný odpad, z nějž v nádržích vychází methan a oxid uhličitý, tedy bioplyn.

Ten pohání kogenerační jednotku, jež vyrábí elektrickou energii a teplo. Teplo je rozvedené pomocí teplovodů do 94 procent domácností. A aby jej byl dostatek, obec v zimě přitápí kotelnou na slámu a štěpku.

Už na přelomu tisíciletí začali v Kněžicích přemýšlet o tom, jak svou obec zvelebit. „Říkali jsme si, že energie nikdy

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ekologie

Energie

Reportáž

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější