Deník N

Notes: Den pí, kdy Klaus nehumanitárně bombarduje džbán a připečený brexit trudně klopýtá

Deník N v tištěné podobě, výběr z titulních stran. Foto: Deník N
Deník N v tištěné podobě, výběr z titulních stran. Foto: Deník N

Čtvrtečním děním v režii domova i světa se prošla a vybraná zastavení okomentovala Magdalena Slezáková.

Den Deníku N

Rozchod cest v ODS. Znáte to: aby se ucho uchozeného džbánu utrhlo, stačí jediná kapka přes míru. Václav Klaus mladší a jeho vypečený kousek s holocaustem zaútočili na těžce zkoušený džbán rovnou celým vodopádem. Pročež vedení ODS v čele s Petrem Fialou zaujalo postoj. „Naše cesty se rozešly, situací se bude zaobírat výkonná rada a tím to nekončí,“ přislíbil Fiala v rozhovoru s Hanou Mazancovou.

Brexit, chaos a ti druzí. Ještě vypečenější (popravdě spíš už hodně připálená) je kauza jménem brexit. Tato epická sága, která žánrově těká kdesi mezi antickou tragédií a skečem od Monty Pythonů, tento týden rozepsala další povedenou kapitolu. Den za dnem se hlasuje. „I kdybyste někde celou noc opíjela Italy, Poláky a Maďary, stejně by nepřišli s něčím tak katastrofálním, jako co teď vidíme v Dolní sněmovně,“ dočtete se u Anne Applebaumové. Dohoda je pod stolem, tvrdý brexit je pod stolem a dneska do třetice, tentokrát o odkladu brexitu. Ano, vlastně je to dost únavný příběh. Ale zrovna dnes bude rozhodně stát za pozornost, vysvětluje Kirill Ščeblykin.

„Chceš zastavit bomby?“ oslovil mne na majálesu v květnu 99 kluk s čírem na hlavě a peticí v ruce. Šel najisto: bylo mi šestnáct a měla jsem rudé vlasy a džíny napadrť. Nejspíš nečekal, že se budeme dohadovat, ale přesně tak to tenkrát dopadlo. „Bomby“ v té debatě padly mockrát, „humanitární bombardování“ ani jednou.

Není divu, tenkrát bylo ještě v plenkách. Ale od té doby v jistých kruzích zlidovělo jako atribut bájného netvora bažícího po krvi bratských Srbů jménem „humanitární bombardér Havel“. Jan Wirnitzer sice výmluvně připomíná, že Václav Havel to sousloví nepoužil. Že kredit první vlaštovky patří Právu a Janu Kellerovi, který má „výbornou paměť“, ale „odkud to vzal, neví“, přičemž „odněkud to být muselo“, protože ani on není takový cynik. A že to nejspíš tak trochu roznesla na podrážkách chyba italských novinářů. Leč nenechte se rušit, milé jisté kruhy. Sdílejte, než to smažou!

Václav Havel s českými vojáky na letišti v Praze-Ruzyni. Snímek pochází z roku 2002. Foto: ČTK

Až vyrostu, nebudu parazitem. Stejně starý jako to zatrolené „humanitární bombardování“ je Jeden svět, mezinárodní přehlídka dokumentů o lidských právech a jeden z nejvýznamnějších festivalů u nás. Mezi 117 snímky, které letos promítá, je i čerstvý kousek z dílny Filipa Remundy Bratři Okamurovi. Který z bratrů má ve filmu největší prostor: Hayato, Osamu nebo nejznámější Tomio? A co znamená vyrůstat ve strachu, aby z člověka nebyl „parazit“? „Pochopil jsem, že se vyrovnávají s autoritativním otcem,“ míní Remunda v rozhovoru s Barborou Janákovou a Eliškou Černou.

Ticho ve vězení. A ještě jedno rychlé zastavení v Jednom světě: festival kromě režisérů hostí i významné ochránce lidských práv. S americkou advokátkou Talilou Lewisovou, která pomáhá neslyšícím v rukách policie, soudů a věznic, mluvila Eva Mošpanová. Výslechy, během kterých se nemůžou dorozumět, požární poplachy, které neslyší; americké vězeňství má kořeny v rasismu a diskriminaci, tvrdí Lewisová.

Kuciakova vražda: obviněn. Kolegové ze sesterského Denníku N dnes informovali o významném posunu v případu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové: po více než roce od násilné smrti mladého páru byl z objednávky vraždy obviněn dlouho podezřelý Marian Kočner. Vyšetřování mimo jiné ukázalo, že Kočnerovi byli novináři drahnou dobu trnem v oku a „likvidaci jednoho či dvou“ zvažoval jako způsob, jak zavřít ústa všem.

Kratší úvazky Česko neumí. Pouhých šest lidí ze sta u nás pracuje na zkrácený úvazek, pouze v pěti zemích EU jsou na tom hůř než my – tolik v kostce čerstvé zjištění Terezy Mynářové. Téma, které se citelně dotýká mnoha Čechů a zejména Češek, Tereza zpracovala hned ve dvou podrobných, daty podepřených textech; ve druhém vysvětluje, kde přesně se stala (respektive děje) chyba.

Kamiony a Kumáni. Co u nás naopak umíme? Lákavé a úspěšné videohry. Do herních vesmírů, které vymysleli Češi, se ponořilo až půl miliardy lidí a průmysl se může radovat z obratů, popisuje Jakub Zelenka. Správci české ekonomiky by ovšem měli zbystřit, varují vývojáři: aby se trend udržel, potřebuje porozumění a podporu ze strany státu.

Radujte se ze Dne pí! Asi každý z nás jednou za čas čelí dnu, který je – ošklivě řečeno a dámy prominou – „na pí**“. Ale věděli jste, že zažíváme také Den pí, a dokonce každoročně? Jste-li matematik, není pochyb; máte jasno. Jste-li Petr Koubský, tak o tom napíšete pěkný článek. A začnete třeba takhle: „Nakreslit kruh je snadné, stačí mít dva klacíky na provázku, jeden zabodnete do středu a druhým otáčíte kolem něj. S kruhy si začala hrát každá civilizace, která…“

Číslice čísla pí nikde nekončí. Grafika: Eva Škrovinová, Deník N

Zítra v tištěném Deníku N

  • Fridays For Future. Rozhovor se šestnáctiletou studentkou Veronikou Zemanovou, která vysvětluje, proč se zítra středoškoláci z celého světa chystají do ulic kvůli klimatické změně.
  • Praha chce rozšířit „chodníček smrti“. Nebezpečnou cestu z hlavního nádraží na Vinohrady plánuje rozšířit, později zbudovat lávku a podchod na Žižkov.
  • Argentiny volný pád. Jihoamerický stát je jediným případem v dějinách, kdy se rozvinutá ekonomika propadla mezi rozvíjející se země?
  • Co se v učebnicích nedočtete. Před osmdesáti lety němečtí nacisté neobsadili demokratický stát mravně vyspělých Čechů, ale rozložené ne-společenství, jehož velká část inklinovala k fašismu a vzývala antisemitismus.
  • Studie sídel u řek. Dokážeme se poučit z historie, nebo jsme odsouzeni opakovat stejné chyby zas a zas? Pohled na osidlování českých záplavových oblastí příliš optimismu nepřináší. Data o chování našich předků říkají, že kolektivní paměť nepřesahuje 25 let.

    Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější