Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pravda nebyla k dostání – výjimečný román z časů temného socialismu

Oblíbená autorka Lucie Hlavinková vypráví o rodinných tajemstvích v časech, které nebyly pravdě nakloněny.

Spisovatelka Lucie Hlavinková píše nejen knihy pro děti, ale také výborné romány pro dospělé – potvrdila to už bestsellery ApatykářKdo šije u Podolské? Do víru našich dějin se vydala i ve svém nejnovějším románu. Děj knihy s názvem Pravda nebyla k dostání zasadila do 80. let v Československu, kdy byl každodenní život plný zamlčování i obav. Platí to i pro realitu patnáctileté protagonistky Jany, která zjišťuje, že její dospívání nebude žádný med.

Po stopách rodinného tajemství

„Ruštinářka chvíli vypadala, že jí dá poznámku do žákovské, ale pak se na ni dlouze zadívala a nakonec si to rozmyslela. Janě šel z toho jejího divného pohledu mráz po zádech, ale raději ho s hranou pokorou vydržela, aby se poznámce vyhnula. Tu by totiž musela nechat podepsat mámě, a to by vůbec nebylo dobré, protože s mámou se musí opatrně, jako s malovaným vajíčkem. Je přecitlivělá a nervózní, a kdyby ji něco vytočilo, mohla by mít zase svoje ‚období‘. A když má máma ‚období‘, tak musí Jana honem po škole domů a začít hledat. Taková je máma od té doby, co před rokem táta umřel…“

V roce 1982 se v Janě kromě dospělosti probouzí i poznání, že s minulostí její rodiny není cosi v pořádku. Otec před rokem zemřel a v matčině ložnici se ukrývá sešit plný nepochopitelných zápisků. Prarodiče se chovají přinejlepším výstředně a mluvit před nimi o některých tématech je tabu. Jana dospívá v totalitním bezčasí, přesto není otupělá, a tak se pouští do pátrání. Dokáže najít pravdu o rodinné historii i vlastní identitu?

Podle skutečného příběhu

Lucie Hlavinková v historickém románu Pravda nebyla k dostání vychází z reálných událostí. Jako podklad pro příběh jí sloužily rešerše k vlastní disertační práci o církevních menšinách za socialismu. V padesátých letech totiž v Československu docházelo k odebírání dětí z adventistických rodin z důvodu porušování pracovních povinností a školní docházky o sobotách – což ovlivnilo i osud hlavní hrdinky románu.

Právě pečlivé nastudování historických událostí v kombinaci se zručně vykreslenou atmosférou normalizační základní školy dělá z četby skutečný zážitek. Kvalitní příběh se zkrátka pozná tak, když při jeho čtení ani na okamžik nezapochybujete, že se skutečně mohl stát. Výstižně to shrnula spisovatelka Jana Poncarová:

„Velmi silný příběh. Kolikrát mě zamrazilo. A pak jsem si oddechla, že už nežijeme v režimu, který byl tak zákeřný, zasahoval do rodin a ničil je ještě v osmdesátých letech. Na postavy pořád myslím. Mohli to být moji i vaši sousedé.“

Novinku Pravda nebyla k dostání i další knihy Lucie Hlavinkové seženete na www.albatrosmedia.cz.

Podpořte vznik nových knih o prezidentu Zemanovi
Miloš Zeman už brzy nebude prezidentem. Je to významná chvíle. Chvíle jako stvořená pro významné počiny. V Deníku N chceme vydat dvě výjimečné knihy od Jana Kudláčka a Zdislavy Pokorné a vy nám s tím můžete pomoci.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Inzerce

V tomto okamžiku nejčtenější