Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Po letech našlapování úder proti Rusku. Česko se chystá zakročit kvůli kauze bytů

Jedna z budov v pražské Bubenči, kterou Rusko vydává za diplomatickou, ale sídlí v ní soukromé firmy. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Jedna z budov v pražské Bubenči, kterou Rusko vydává za diplomatickou, ale sídlí v ní soukromé firmy. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Česko chce zamezit tomu, aby Rusko nadále využívalo své tuzemské diplomatické budovy v rozporu s pravidly a zákony. Podle informací Deníku N je připraveno k jednostranné akci. Ve hře je i zpětné vymáhání nezaplacených pronájmů a daní.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Tichý, ale významný spor mezi Prahou a Moskvou se táhne roky. Jeho předmětem jsou desítky nemovitostí, které Rusko v Česku vlastní, místo diplomacie jsou však využívány k soukromému podnikání. Teprve nyní se Česko odhodlalo ke konkrétním krokům, které mohou letitý protiprávní stav napravit.

Dosud se vždy spokojilo s tím, že ruská strana na výtky reagovala odpovědí, že všechny její nemovitosti na našem území jsou chráněny diplomatickými úmluvami. Přitom bylo zjevné, že v některých budovách sídlí soukromé firmy. Jak Deník N zjistil, diplomatické byty jsou pronajímány, a jedna z historických vil dokonce slouží jako hostel. Přesto Rusko neplatí Česku žádný nájem, daně z nemovitosti ani jiné poplatky.

Podle české diplomacie se tato situace musí změnit. Ministerstvo zahraničí avizuje, že má k tomu připravené potřebné podklady.

„Neřeknu, co přesně máme, ale objevily se

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruský vliv v ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější