Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ruským letadlům vstup zakázán. Oligarchové však navzdory sankcím stále brázdí evropské nebe

Putin a Roman Abramovič v roce 2005. Foto: kremlin.ru
Putin a Roman Abramovič v roce 2005. Foto: kremlin.ru

Vzdušný prostor Evropské unie je už od začátku války ruským letadlům uzavřen – a to jak komerčním, tak privátním. Bohatí Rusové ale tento zákaz dokážou obejít a jejich letouny stále křižují nebe i nad starým kontinentem. Informovaly o tom německé noviny Welt am Sonntag. Ty analyzovaly veřejná data sledování letadel dostupná na internetu.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Evropská unie uzavřela svůj vzdušný prostor před ruskými letouny jen několik dní po únorovém vpádu prvních ruských vojáků na další území sousední Ukrajiny. Běžný Rus tak nikam přes Evropu nedoletí. To ale, zdá se, neplatí pro mnohé ruské miliardáře, kteří dokážou zákaz obejít a prokazatelně v tomto prostoru dál beztrestně létají. Zákaz přeletů přitom stále trvá.

Bližší informace o pohybu letadel a helikoptér ruských oligarchů s vazbami na Vladimira Putina přinesla nedělní edice německých novin Welt. Analýza vychází z veřejně dostupných dat sledování letů na internetu. Noviny díky nim zmapovaly téměř třicet takových letounů.

Beztrestně křižovat nebe nad Evropou

Například v polovině března zadržely britské úřady letadlo vlastněné

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Doprava

Evropská unie

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Sankce proti Rusku

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější