Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pointa N: Vyměnil prezident vzpomínku na Lidice za pyžamkový den?

Podpora prezidenta Miloše Zemana je na historickém minimu. Ilustrace: Petr Polák, Deník N
Podpora prezidenta Miloše Zemana je na historickém minimu. Ilustrace: Petr Polák, Deník N

Prezident Zeman se omluvil z lidické piety z časových důvodů. Co dělá, zůstává nadále tajemstvím. Jasné je naopak to, že v Česku se do problémů kvůli rostoucí inflaci dostává stále více domácností. A kvůli populistickým bojovníkům proti „zneužívačům“ systému se bojí požádat o pomoc.

Páteční dění okomentoval Prokop Vodrážka.

Život k nezaplacení

Květnová inflace v ČR je podle analýzy 26. nejvyšší ve světě. Růst cen je tak vysoký, že předčil i prognózy České národní banky. Meziroční inflace v květnu stoupla na 16 procent z dubnových 14,2 procenta.

Rostly především ceny bydlení, potravin a pohonných hmot. Inflace tak nadále zůstává nejvyšší od prosince 1993, kdy se ceny meziročně zvýšily o 18,2 procenta. Dvouciferná inflace postupně nutí přemýšlet o domácích výdajích i mnoho z těch, kterým se zvedly příjmy.

Kolegyně Eva Mošpanová před týdnem sepsala praktický přehled, kde se dá na inflaci ušetřit. Jsou tam dobré rady od skladování potravin přes několik tipů při nakupování až po upozornění, že je nyní velmi důležité se informovat o tom, jestli už nemáte nárok na pomoc od státu.

Podle výzkumu Život k nezaplacení vzrostl počet domácností s příjmem pod hranicí chudoby z 9 % koncem roku 2021 na 16 % ke konci dubna. S rostoucí inflací bude toto číslo ještě růst.

Velkým problémem jsou náklady na bydlení. Víc než 40 % svých příjmů na ně vydává zhruba pětina všech českých domácností, příspěvky přitom čerpají pouze čtyři procenta domácností. Často kvůli studu nebo stigmatu.

Je známo, že český systém pomoci je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pointa N

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější