Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Taková normální vlajka. Nebo ne?

Demonstranti s ruskou vlajkou na protestním pochodu „na podporu národních symbolů a slovanských národů“ v Praze, v pátek 3. června. Foto: Roman Máca
Demonstranti s ruskou vlajkou na protestním pochodu „na podporu národních symbolů a slovanských národů“ v Praze, v pátek 3. června. Foto: Roman Máca

Komentář Jana Moláčka: Před několika dny jsem si na Twitteru položil řečnickou otázku. Proč se proruským demonstrantům, kteří dnes projevují sympatie Putinovu režimu máváním ruskou vlajkou, nestane totéž, co by se stalo neonacistům, kteří by si na náměstí přinesli vlajku s hákovým křížem?

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na první pohled je otázka nesmyslná. Ruská vlajka sama o sobě není a priori symbolem „hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka nebo hlásá národnostní, rasovou, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob“, jehož „založení, podporu či propagaci“ zakazuje § 403 trestního zákoníku. Stejnou trikolóru používalo Rusko v dobách, kdy byla země relativně normálním členem mezinárodního společenství.

V tom se ruská vlajka skutečně liší od nacistické. I ta sice byla oficiální vlajkou státu, ale jen totalitního. Německo před nacismem ani po něm ji nepoužívalo.

Na druhý pohled ale už otázka tak nesmyslná není. Symboly totiž

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Rusko

Válka na Ukrajině

Česko, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější