Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jasná jestřábí většina v ČNB je rozvrácená. Otazníkem je ekonomka Kubelková, která pracovala pro Hrad

Prezident Miloš Zeman jmenoval nové členy bankovní rady České národní banky, 8. června 2022, Pražský hrad. Zleva Jan Frait, Karina Kubelková a Eva Zamrazilová. Vpravo nedávno jmenovaný šéf ČNB Aleš Michl. Foto: ČTK
Prezident Miloš Zeman jmenoval nové členy bankovní rady České národní banky, 8. června 2022, Pražský hrad. Zleva Jan Frait, Karina Kubelková a Eva Zamrazilová. Vpravo nedávno jmenovaný šéf ČNB Aleš Michl. Foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman jmenoval tři nové členy bankovní rady České národní banky. Do vedení centrální banky se po letech vrací Eva Zamrazilová a Jan Frait. Úplným nováčkem je Karina Kubelková, která podle zjištění Deníku N v minulosti pracovala pro prezidentskou kancelář.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Českou národní banku čeká razantní obměna vedení. Od července se guvernérem stane dosavadní radní Aleš Michl, který se vymezoval vůči stávající politice rady spočívající v razantním zvyšování úrokových sazeb jako nástroje boje s vysokou inflací. V bankovní terminologii se takový postoj obecně označuje jako jestřábí. Michl byl se svým názorem mezi centrálními bankéři dosud v menšině, spolu se svým kolegou Oldřichem Dědkem se řadil spíše k takzvaným holubicím upřednostňujícím nízké sazby a vyšší hospodářský růst. To se ale právě od července nejspíše změní.

Prezident Zeman totiž ve středu jmenoval trojici nových radních, kteří Rusnoka a další dva jestřáby – Tomáše Nidetzkého a Vojtěcha Bendu – v bankovní radě nahradí. Do vedení centrální banky se po letech vrací Eva Zamrazilová, dosavadní šéfka Národní rozpočtové rady, která se stane viceguvernérkou. Radním se opět stane také Jan Frait, jenž poslední roky v ČNB vede sekci finanční stability. Do rady ho na začátku tisíciletí jmenoval ještě prezident Václav Havel, ve funkci skončil v roce 2006, na dalších vysokých pozicích v centrální bance pracoval až doposud.

Spolu s nimi v radě usedne také Karina Kubelková, jež dosud působila jako hlavní analytička Hospodářské komory. Podle oslovených ekonomů tak budou ve vedení centrální banky nově převládat spíše holubice.

Za co Hrad platil nové radní ČNB?

Jmenování Kariny Kubelkové bylo pro mnohé překvapením. Během uplynulých týdnů se o ní totiž v souvislosti s obměnou bankovní rady nemluvilo.

Už před sedmi lety získala doktorát na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické. Tam se zaměřovala především na aplikovanou hospodářskou politiku a makroekonomické prognózování. Zároveň absolvovala řadu stáží na zahraničních univerzitách. Na začátku tohoto roku se Kubelková spolu s dalšími ekonomy stala poradkyní premiéra Petra Fialy (ODS). Od roku 2018 je členkou Výboru pro rozpočtové prognózy, který hodnotí predikce ministerstva financí.

Podle zjištění Deníku N v minulosti také pracovala v 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Inflace

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější