Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů: Ruský seržant píše ministerstvu na výročí války – většina pěchoty už byla zabita, nebo zraněna

Ilustrační foto: Tomáš Benedikovič, Denník N
Ilustrační foto: Tomáš Benedikovič, Denník N
  • Vojáci u Izjumu trpí způsobem, který si těžko dokážeme představit.
  • Čeho Rusové na výročí dosáhli a jaká nálada panuje v jejich armádě.
  • V Severodonecku Ukrajinci nastražili past. Údajně.
  • Cherson a Charkov – co je nového.
  • Mapa dne – na Ukrajině mají i desítky obcí stejný název, ztěžuje to orientaci při sledování bojů.
  • Videa dne – dvě videa z akce S-300, jedno ukrajinské, druhé ruské; co vidí operátor dronu a jak jej ovládá.

Přinášíme shrnutí situace na ukrajinském bojišti sestavené z informací různých ministerstev obrany a nezávislých analytiků.

Informace v tomto textu jsou shrnutím výsledků bojů ze čtvrtka 2. června. Aktuální stav na některých místech již může být jiný.

Přehled potvrzených ztrát je na konci článku.

Čeho Rusové na výročí dosáhli a jaká panuje v armádě nálada. Tento díl vývoje bojů se věnuje 99. dni války, ale vychází na kulaté výročí jejího začátku. Čeho tedy Rusové za sto dní dosáhli? Velmi jednoduše – navzdory dobytí asi pětiny ukrajinského území ničeho zásadního z toho, co si umínili. Ukrajina bojuje a stále je demokratickou suverénní zemí. Na její straně je nejbohatší a nejmocnější část světa. Rusko ekonomicky trpí a bude ještě víc.

Neznamená to, že válka je vyhrána. Dnes například ukrajinská armáda psala o nespokojenosti ruských jednotek, které neustále bojují, aniž jim velení umožňuje odpočinek. Jenže stejně jsou na tom některé elitní ukrajinské jednotky, které operují na Donbasu a u Charkova. Ani ony ještě neměly možnost odpočinout si, ztráty v některých jsou podle dostupných zpráv i čtyřicetiprocentní. Také z ukrajinské strany čas od času zaznívají stížnosti na špatné zásobování, únavu či neschopnost velení. Byla by proto chyba podlehnout přehnanému optimismu.

Přesto je nezpochybnitelným faktem, že Ukrajina si počíná nad očekávání dobře a ve strategickém smyslu slova zatím vyhrává – svou státnost, přízeň světa a tím i budoucnost.

Vojáci u Izjumu trpí způsobem, který si těžko dokážeme představit. Igor Strelkov dnes o průběhu bojů nepíše, ale posloužil jinak. Opět doporučoval text, který napsal ruský voják a zveřejnil jej právě dnes. Strelkov ho nejmenuje, ale jde podle něj o seržanta, který bojuje už třetí rok.

Obraz bojů, který tento poddůstojník nabízí, je pro svobodný svět povzbudivý. Pro ubohé ruské vojáky umírající pro Putina strašný.

Seržant promlouvá k ruskému ministerstvu obrany: „Většina bojeschopné pěchoty, kterou máte k dispozici, milé ministerstvo obrany, už byla zabita, nebo zraněna.“ V nejbližším měsíci či dvou proto podle něj může stát Rusko před otázkou, zda má provést plnou mobilizaci nebo uzavřít „potupný“ mír. „Samozřejmě, žádný potupný mír nebude, budeme mít potupnou porážku a státní převrat v Rusku,“ uzavírá voják, který bojuje v 57. brigádě ruské armády v Luhanské oblasti. To znamená v okolí Severodonecka a Lysyčanska.

Popisuje, jak vedení brigády uprchlo, jak musí bojovat osmnáctiletí chlapci atd.

Zprostředkoval i situaci u Izjumu, který leží dále na západ. Píše o situaci 38. a 64. motostřelecké brigády 35. armády, ve kterých podle něj zůstalo po stovce bojeschopných vojáků. Ruská brigáda má na plných počtech kolem dvou tisíc vojáků. Příčinou takových vysokých ztrát je, že Rusové přišli nepřipraveni. Seržant například vzpomíná, že museli používat posly, protože neměli moderní vysílačky, zatímco Ukrajinci je pomocí moderních dronů celou dobu sledovali a bombardovali.

Problémy se zásobováním se projevují i na takových věcech, jako je toaletní papír – vojákům ho přinesli promočený a nepoužitelný.

V článku se krátce píše i o žoldnéřích z Vagnerovy skupiny, kteří údajně odmítli jít do útoku, protože

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Válka na Ukrajině

Vývoj bojů na Ukrajině

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější