Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Začíná jarní turné Radka Vondráčka po českých sálech. V říjnu obdrží státní vyznamenání za přínos v oblasti kultury

Zdroj: Strach.cz
Zdroj: Strach.cz

Satirický web Strach.cz zaujal gastšpíl poslance ANO Radka Vondráčka na půdě či spíše předsednickém pultu Poslanecké sněmovny a obratem se vydal pátrat po dalších podrobnostech.

Podzim 2017. V Poslaneckém baru je živo. Poslanci ANO se po volbách loučí se smolaři, kteří se nedostali do Sněmovny. Rozjařený Radek Vondráček vylézá na stůl, u kterého kandidáti neúspěšných stran zlostně usrkávají absint, a s kytarou v ruce zpívá Kolej Yesterday. Bohužel ne celá melodie se vejde do akordu D, který Vondráček jediný ovládá, a tak je umělec nucen pod hlavní brokovnice tehdejšího ministra vnitra Milana Chovance improvizované pódium opustit. Písničku hodlá dozpívat na vedlejším stole. Náhodně procházející Michal Prokop mu to rozmlouvá, ale Vondráček ho odstrkuje a už se sápe na stůl obsazený poslanci KSČM. Miroslav Grebeníček nechává Vondráčka chvíli hrát, ale při slovech „to bylo před tím vejbuchem“ mu zkušeným pohybem podtrhne stůl a budoucí předseda Sněmovny, který bohužel nemá kolem krku záchranné lano, mizí v propadlišti kultury.

Po chvíli se zvedá, u stolu SPD si od překvapeného Jarka Nohavici půjčuje novou kytaru a s výkřikem „Dálnice, dálnice, rokenrol“ míří do sálu Sněmovny. Poslanci Agrofertu se jako jeden zaměstnanec zvedají a předsedu následují. Sál Poslanecké sněmovny zrovna prochází rekonstrukcí. Vondráček se dělníkům představí jako Radek Killmistr a pomocí štafliček vylézá na lavici předsedy Sněmovny.

Začíná hvězdná část koncertu. Jako první zazní skladba Stairway to Heaven, kompletně přehraná pouze na struně E, následuje rocková balada November Rain, kde kytarové sólo Radek raději přebrouká, a celý set ukončuje vypalovačka We Are The Champions, opět odehraná pouze akordem D. Obecenstvo šílí, dělníci pokuřují a sledují hodinky. Po obrovském vlažném aplausu Vondráček odhazuje kytaru a skáče do davu. Výsledkem je osm potlučených poslanců, prohnutý předsednický pultík a naštvaný Nohavica.

Zdá se, že tímto seznamem mohla být tato klukovina uzavřena. Nicméně uběhl rok a půl a na veřejnosti se objevily fotografie z tohoto festivalu. Vondráček na sněmovní lavici s kytarou proklatě nízko, v postoji připomínajícím okresní revival AC/DC. Jako první překvapivě zareagovala televize Šlágr s nabídkou účinkování v jejich 580 pořadech. Pak už se vzpamatovala opozice a vlak výzev a demisí se rozjel naplno.

Bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová potvrdila, že naposledy po předsednickém pultíku skákal Milouš Jakeš, když zjistil, kolik bere Zagorová za rok. Z tohoto pohledu požaduje okamžitou rezignaci předsedy Vondráčka, výměnu pultíku a omluvu celé Sněmovně i kapele Queen. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil byl ve svém odsouzení ještě tvrdší. Ten by vyměnil všechny lavice v sále, nový nábytek by měl vysvětit papež František a rezignovat by mělo komplet celé hnutí ANO i s Jágrem na Kladně.

Jediný, kdo zachoval klid, byl předseda hnutí Andrej Babiš, v tu dobu zrovna na návštěvě v Bílém domě. Svému předsedovi Sněmovny po telefonu vzkázal, aby se omluvil a nechal pultík přelakovat u někoho z holdingu. Sluchátko však Babišovi vytrhl Donald Trump a poděkoval Vondráčkovi za to, že „udělal Československo opět velkým“. Ostatní straníci nechtěli událost více komentovat. U soudkyně Barbary se rozvášnila pouze Taťána Malá: „Radek na mě skočil jako zvíře a strhl mě k zemi. Bylo to strašně rychlé.“ V tomto případě jde o zajímavé svědectví, protože poslankyně na inkriminovaném večírku tehdy vůbec nebyla.

A Radkovi Vondráčkovi tedy nezbylo, než se omluvit. „Využil jsem toho, že sněmovní sál byl v rekonstrukci po rozlučkové akci ČSSD. Okna vytlučená, koberce strhané, parkety ještě doutnaly. Vylezl jsem na lavici a zahrál tři kousky. Troufám si tvrdit, že tyto lavice už musely snést horší věci než moje křusky. Ale pokud se to někoho dotklo, tak má smůlu.

Novináře samozřejmě zajímala i reakce Pražského hradu na celou kauzu i na Vondráčkovu omluvu. Kancléř Mynář přijal delegaci novinářů v montérkách a na secesním stole Edvarda Beneše, ze kterého se snažil v barokním lustru vyměnit Křižíkovu obloukovou lampu za čínskou LED lampu. Podle jeho slov má prezident za to, že šlo o klukovinu, která se naštěstí nijak nedotkne česko-ruských ani česko-čínských vztahů. A kolem procházející Ovčáček k tomu podotkl, že se prezident Zeman dokonce rozhodl udělit Radkovi Vondráčkovi státní vyznamenání za dlouhodobý přínos v kulturní oblasti.

V rubrice komentáře dáváme prostor různým úhlům pohledu, které nemusí vyjadřovat stanovisko redakce.

Knihy roku Deníku N: Má česká literatura šanci na mezinárodní úspěch?
Nad výsledky ankety Knihy roku Deníku N si budeme povídat v pondělí 4. prosince od 19 hodin se spisovatelkou a publicistkou Klárou Vlasákovou, ředitelem Světa knihy Radovanem AueremJanem Zikmundem z Českého literárního centra. Diskuzi v Knihovně Václava Havla bude moderovat editorka kulturní rubriky Deníku N Irena Hejdová.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější