Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nekonečnost své temnoty věnuji vám: Tisíc veršů a jeden zázrak ujgurské básnířky Nesrin

"Přísahám při mozolech ve svém nitru / I když se znovuzrodíš jako had budu tě milovat"... Ujgurská exilová básnířka Abidä Abbasová Nesrin. Foto: Magdalena Slezáková, Deník N
„Přísahám při mozolech ve svém nitru / I když se znovuzrodíš jako had budu tě milovat“… Ujgurská exilová básnířka Abidä Abbasová Nesrin. Foto: Magdalena Slezáková, Deník N

„Napsala jsem tisíc veršů / a čekala na jeden zázrak,“ stojí v dvojverší Abidä Abbasové Nesrin, jedné z nejznámějších mladých ujgurských básnířek dneška. Právě o ní (a její mimořádné a mnohými milované poezii) je čtvrtý díl reportážního seriálu Deníku N Za ujgurskou diasporou. Ale nejen o ní – protože Nesrin má to pochybné štěstí, že už roky žije mimo svoji rodnou zemi. Mimo místo, o němž netušíme, zda tam jsou největší žijící básníci stále ještě naživu.

ROZHODNUTÍ (duben 2020)

Ach hrome koluješ mi krví
Ach soumraky: vězni v mém hrdle
Ach slunce na mých kolobězích
Ach verše napsané i nenapsané
Existuje cesta která zahynula v shledání
a která zrodila odloučení
Tam – právě tam – dychtím po vymizení

Poezie: natáhneš k těm slovům ruku, ale ona je silnější, smýkne tebou a pozře všechny prsty, hltá je a ochutnává zároveň. A přitom ji nejde ukonejšit. Vzdoruje a křičí, chce tě celého: tvoje tělo, duši, mysl.

Jsou místa, která běžná lidská slova nepojmou; jsou zákoutí, kam dosáhne jen ona. Děsivá místa, kde panuje strach. Místa plná naděje, křehká jako jarní tráva. Místa, kde se každý krok rozléhá jako v zrcadlovém bludišti, z nějž není východiska.

Znáte to? Ty momenty, kdy se probudíte nad ránem a na okamžik saháte po známých věcech, protože všechno je tak cizí? Ty chvíle, kdy máte pocit, že nepatříte do světa?

Nejste v tom sami. Poezie od rozbřesku věků, jistě. Ale také Abidä Abbasová Nesrin, básnířka, za kterou básně chodí v prosíku. Ona je nehledá, jen jim dává průchod. Když se jí dotkne nedotknutelné, na pokraji běžných dní a sil, uprostřed záhybů duše. „Temnota připoutaná k nekonečným hlubinám,“ říká těm chvílím sama Abidä. Z těch nekonečných hlubin, strmých srázů a „krajních situací“ k ní šplhá inspirace.

A těžko hledat krajnější situaci, než když na okraji propasti stojí celý váš národ. Když básníci, které milujete, jsou zavíráni do koncentračních táborů; když jejich verše narážejí do stěn. Když

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Čína

Literatura

Sin-ťiang

Za ujgurskou diasporou

Kultura, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější