Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Na pětitisícový příspěvek dosáhne méně lidí. Vysvětlujeme, co se změnilo a jak se bude žádat

Na pětitisícový příspěvek nakonec dosáhne užší okruh lidí. Foto: ČTK
Na pětitisícový příspěvek nakonec dosáhne užší okruh lidí. Foto: ČTK

Kdo má nárok na jednorázový příspěvek na dítě, co se započítává do výše příjmů, kolik to bude stát státní kasu a jak je to v případě rozvedených rodičů? Popisujeme detaily vládou schválené dávky pět tisíc korun.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Kdo má na jednorázový příspěvek nárok?

Rodiče a státem určení opatrovníci neplnoletých, i adoptovaných dětí. Klíčovou podmínkou je společný příjem rodiny či osob, které děti ve společné domácnosti vychovávají. V případě rozvedených rodičů se započítávají i alimenty. V rodinách se střídavou či společnou péčí by to měl být příjem toho rodiče (popřípadě i jeho partnera žijícího ve společné domácnosti), se kterým je dítě posuzováno podle takzvaného souhlasného prohlášení rodičů. Tento rodič by měl také žádat o příspěvek.

Hranice nároku na příspěvek je – jak víme po určitých zmatcích ze strany ministerstva práce a sociálních věcí i celé vlády – hrubý příjem rodiny ve výši milionu korun za celý rok 2021. Je jedno, jestli jsou v domácnosti dva rodiče, či jen jeden. Horní hranice je dohromady zhruba 83 300 korun hrubého měsíčně dohromady.

U osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) půjde rovněž o příjem za rok 2021, ale ve formě základu daně, tedy rozdílu mezi příjmy a výdaji z daňového přiznání. Pokud je někdo zaměstnaný a ještě si k tomu přivydělává jako OSVČ, příjmy se mu sčítají.

Po výtce ministra pro legislativu Michala Šalomouna (za Piráty) se do rozhodné hranice budou započítávat i příjmy z 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Vláda Petra Fialy

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější