Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ruská propaganda, denacifikace a „nastavování zrcadla“

Kdo je proti nám, je nacista. Takto jednoduché to má Putin, bohužel se tento „argument“ už před delší dobou zabydlil u mnohých i na Západě. Foto: ČTK
Kdo je proti nám, je nacista. Takto jednoduché to má Putin, bohužel se tento „argument“ už před delší dobou zabydlil u mnohých i na Západě. Foto: ČTK

Komentář Ondřeje Štindla: Ruský režim dal děsivý význam slovu denacifikace. Způsob, jímž se obraz nacismu používá v západní veřejné debatě v médiích i na sociálních sítích, je ale někdy založen na podobných myšlenkových vzorcích. Jistěže bez agrese a vraždění a s morálně naprosto nesouměřitelnými důsledky. I tak je ale načase se tohoto stylu polemiky vzdát.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Oběťmi války se stávají i slova a termíny, jež konflikt nenávratně (nebo aspoň pro víc generací) promění, třeba je zatíží hnusným významem, který dříve neměly. Politik, který se chce vypořádat s nějakým problémem, dnes v projevu pravděpodobně nepoužije výraz „konečné řešení“, možná se vyhne i řečem o „životním prostoru“, svoje ambice nebude formulovat neironicky míněným imperativem „dohnat a předehnat“. V anotacích filmů se autoři asi vyhnou floskuli „nastavuje zrcadlo“ a tak dále a tak podobně.

Podobný osud přichystali Vladimir Putin a jeho režim slovu „denacifikace“. Těžko bude dál vyjadřovat nutnost zbavit se nacistického dědictví nebo zasáhnout proti infiltraci společnosti nebo jejích institucí soudobými nacisty. Stal se z něj ten nejodpudivější eufemismus, chabá a trapná kamufláž přes realitu agrese a masového vraždění.

Démonická propaganda?

Z propagandistického hlediska bylo ovšem použito funkčně. Je jednoduchým vyjádřením

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější