Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rusko má podle přední ruské ekonomky peníze na válku na dva tři roky. Deník N získal mimořádný pohled z Moskvy

Natalija Zubarevičová přednáší na Moskevské státní univerzitě ekonomickou a sociální geografii. Foto: Andrej Iljin, Wikimedia Commons CC BY 2.0
Natalija Zubarevičová přednáší na Moskevské státní univerzitě ekonomickou a sociální geografii. Foto: Andrej Iljin, Wikimedia Commons CC BY 2.0

Žije v Moskvě, přednáší na Moskevské státní univerzitě M. V. Lomonosova. Je součástí režimu Vladimira Putina, mluví ale otevřeně, emigrovat nechce, ovšem přestat říkat, co si myslí, také ne. Natalija Vasiljevna Zubarevičová je mimořádným zjevením na ruské intelektuální scéně. Nejen pro své odborné znalosti, ale i proto, že zůstává v Rusku a poskytla neobyčejně otevřený rozhovor médiu ze země zařazené na seznam ruských nepřátel.

Na co jsme se mimo jiné ptali:

  • Co se stane, až Rusko ztratí evropský trh s plynem a ropou?
  • V jakých autech budou jezdit Rusové?
  • Kde se vzala pověstná ruská trpělivost?
  • Jak se rozpadá impérium?

Tento týden zastavilo Rusko dodávky plynu do Nizozemskado Dánska. Předtím přestal plyn proudit do Bulharska, Polska, Finska… Částečně i do Německa. Jde o gesta, která mají spíš politický význam, nebo takové kroky skutečně citelně a rychle zasáhnou ruskou ekonomiku?

Nejsou to jen gesta. Tyto země odmítly platit Rusku za plyn v rublech. Gazprom tak zatím přichází přibližně o 15 procent ze všech dodávek do EU. Patnáct procent není tak málo, ale také to pro Gazprom není smrtelné. Ostatní dodávky zatím pokračují.

Až na výjimky se ruským podmínkám zatím vzepřely země, na jejichž trhu ruský plyn nemá zásadní podíl, nebo našly alternativu k ruské surovině.

Itálie bude za plyn platit v rublech, mnohé německé společnosti také (ve středu Rusko zastavilo dodávky společnosti Shell Energy Europe Limited v Německu, rovněž kvůli odmítnutí plateb v rublech, pozn. red.).

Říkáte, že tohle ruskou ekonomikou neotřese. Ale značná část Evropy se snaží v budoucnu zcela zastavit nákup energetických surovin z Ruska. Co by následovalo, pokud by se evropský energetický trh pro Rusko skutečně úplně uzavřel?

Zaprvé se to stoprocentně stane. Politická rozhodnutí už byla přijata. Otázka pouze je, jak rychle se dokážete zříct nejdříve naší ropy a nakonec i plynu.

Na plynu na nás závisíte skoro z 50 procent. Takže rychle se bez něj obejít nedokážete. S ropou to máte trochu snadnější.

A teď co my:

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ekonomika, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější