Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Protiválečné postoje nebo pomoc Ukrajině. Studenti z Ruska a Běloruska na ČVUT budou dokazovat svou motivaci

Demonstrace Studenti nejsou hrozbou. Foto: Bogdan Balitskii, Anna Gurina
Demonstrace Studenti nejsou hrozbou. Foto: Bogdan Balitskii, Anna Gurina

České vysoké učení technické bude u studentů z Ruska a Běloruska, kteří navštěvují strategické obory, zkoumat motivaci k dalšímu působení v Česku a na škole. Pokud chtějí pokračovat, musí o to požádat. Přiložit mohou i motivační dopis, kde vyjádří svůj postoj k Rusku nebo dokážou, že pomáhají Ukrajině a návrat do vlasti by je mohl ohrozit. Kvůli sankcím zavádějí speciální pravidla i další technické školy, kontrolují například témata závěrečných prací.

Dvacetiletý Danila z Ruska přišel do Česka studovat skoro před třemi roky a nyní dokončil první ročník informatiky na brněnském Vysokém učení technickém (VUT). Přihlásil se na stejný obor na ČVUT, jelikož věří, že v Praze najde lepší uplatnění. Ocitl se ale v situaci, kdy neví, jak a kde bude nakonec studovat. Ačkoliv úspěšně prošel testy na ČVUT, stále tam oficiálně není přijatý. Nyní se dozvěděl, že by studenti z Ruska a Běloruska měli v dopisech pro vedení dokládat svou motivaci a postoj k válce.

Dopis už má připravený – mohl například zmínit, že pomáhá jako dobrovolník lidem z Ukrajiny nebo že spolu s dalšími mladými lidmi z Ruska uspořádal setkání, kde chtěli dát najevo, že odsuzují válku a nejsou hrozbou pro státní bezpečnost nebo vzdělávací systém.

„Vždyť jsem sem sám z Ruska utekl a za odsouzení války a pomoc Ukrajincům mi hrozí dvacet let vězení,“ říká mladík.

Jak prozkoumat motivace studentů

Už od začátku ruské agrese na Ukrajině řeší Česko a další evropské země, co dělat se studenty vysokých škol z Ruska a Běloruska – zda přijímat nové a prodlužovat víza těm stávajícím. Mohou se na ně totiž

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Školství

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější