Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Faltýnek přišel s další verzí obhajoby, chtěl prý zachránit Ťoka. Žádné pověření neměl, reaguje překvapený ministr

Nejprve šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek tvrdil, že s firmou Kapsch i s antimonopolním úřadem jednal z pověření bývalé vlády. Dnes při vysvětlování ve Sněmovně otočil: mandát k jednání prý od nikoho ani nepotřeboval. Nad jeho slovy se pak podivoval i samotný ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Faltýnek své schůzky s šéfem ÚOHS i firmou Kapsch už dříve vysvětloval tak, že k nim měl pověření koaliční rady pro dopravu. Na tiskové konferenci před dnešním jednáním Poslanecké sněmovny ale předestřel jinou verzi. Na otázku, proč začal řešit mýto, zmínil schůzku ve sněmovní kanceláři bývalého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v červnu 2015, kde podle Faltýnka jednali koaliční partneři právě o mýtu.

„Tam tehdy premiér Sobotka vyzval ministra dopravy Dana Ťoka, aby do konce července 2015 dořešil nevýhodnou smlouvu pro český stát s firmou Kapsch. Pokud se tak nestane, tuto nevýhodnou smlouvu nedořeší a neumožní zahájení nového výběrového řízení, tak pan premiér pana ministra Ťoka odvolá,“ popsal schůzku Faltýnek.

Právě to byl podle jeho slov moment, kdy „jako účastník jednání a první místopředseda hnutí ANO“ do věci aktivně vstoupil a začal

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Zátah kvůli mýtu

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější