Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Stane se fiasko na Ukrajině pro Rusko začátkem konce, tedy tím, čím byl údajně Afghánistán pro Sovětský svaz?

Sovětské jednotky „slavnostně“ opouštějí Afghánistán po Mostě přátelství přes řeku Amudarju v uzbeckém městě Termez na sovětsko-afghánské hranici (únor 1989). Foto: ČTK
Sovětské jednotky „slavnostně“ opouštějí Afghánistán po Mostě přátelství přes řeku Amudarju v uzbeckém městě Termez na sovětsko-afghánské hranici (únor 1989). Foto: ČTK

Komentář Michaela Romancova: Stáhla Moskva své vojáky z Afghánistánu kvůli ztrátám? Ne. Stáhla je kvůli ekonomickým dopadům války? Pravděpodobně ne. Jistě to nevíme, archivy nejsou otevřené. Ale pokud bylo něco pro život sovětského člověka standardní, byl to všeobjímající nedostatek hmotných statků. Vedení státu nemuselo na bídu sovětských lidí brát žádný velký ohled a elity – tehdy i dnes – si žily velmi dobře. Ani lidské, ani ekonomické ztráty putinovským Ruskem zřejmě dramaticky neotřesou.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na twitterovém účtu britského ministerstva obrany se před několika dny objevila informace, že ruská armáda během prvních tří měsíců „speciální vojenské operace“ má již stejný počet padlých, jako měla sovětská armáda během devět let trvající války v Afghánistánu. Britové se domnívají, že vysoké ztráty jdou primárně na vrub špatné přípravě celé operace, mizernému velení a výcviku i neschopnosti poučit se z chyb, a předpovídají, že na Donbase se situace výrazně nezlepší. Připouštějí také možnost, že veřejné mínění v Rusku, které v minulosti (ani dosud) nijak zásadně na ztráty ve válečných operacích nereagovalo, se v případě jejich dalšího růstu může začít ozývat. Že se lidé začnou ptát…

Samozřejmě se to může stát, ale v situaci, kdy jakýkoli nesprávný verbální či neverbální projev, včetně například „nevhodné“ žluto-modré kombinace oblečení na veřejnosti, může vést k zatčení a obvinění z „šíření protiruského obsahu či znevažování cti a důstojnosti ruských vojáků a ruských ozbrojených sil“, se to nezdá pravděpodobné. Ruská veřejnost je ve své drtivé většině standardně pasivní a tupě loajální.

Vláda navíc již na začátku války

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Vladimir Putin

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější