Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

29. říjen 2018: začátek poslední kapitoly kancléřky Merkelové

Angela Merkelová. Foto: Hannibal Hanschke, Reuters
Angela Merkelová. Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

Velikánka moderní německé politiky a stále nejpopulárnější německá politička Angela Merkelová nebude v prosinci obhajovat funkci předsedkyně CDU. Podle německých médií to dnes oznámila vedení své strany. Spolkovou kancléřkou zatím zůstane. Zlomovou událostí se stal včerejší volební výsledek: sice vítězství, ale další oslabení CDU v zemských volbách v Hesensku.

„Vláda ztratila důvěryhodnost. Potřebujeme otočit na nový list,“ řekla Merkelová na tiskové konferenci. Její rozhodnutí má podle jejích slov pomoci CDU připravit se na budoucí úspěchy.

Co oznámení znamená:

 • Angela Merkelová bude předsedkyní CDU už jen do letošního prosince.
 • Strana bude mít po 18 letech nového předsedu (pokud bude zvolen).
 • Merkelová zůstane kancléřkou (předsedkyní německé vlády).
 • Z příštích voleb do Bundestagu patrně vzejde nový kancléř.
 • Volby budou nejpozději v říjnu 2021, můžou být vyhlášeny i dříve.
 • Vyslovit nedůvěru kancléři lze, jen pokud existuje parlamentní většina pro jeho nástupce.

Oznámení Angely Merkelové přišlo poté, co její strana výrazně ztratila ve volbách v Hesensku, ačkoliv je vyhrála. V nedělních volbách získala CDU 27 % hlasů – o jedenáct méně než minule.

Díky masivnímu nárůstu Zelených, kteří ve volbách svůj výsledek takřka zdvojnásobili na 19,8 %, může opět vzniknout „černo-zelená“ koalice. Tentokrát do ní však zelení vstoupí velmi posíleni. Po volbách v Bavorsku je to pro Unii další vítězství, které dokládá oslabování strany Angely Merkelové.

Merkelová oznámila, že chce zůstat kancléřkou až do konce svého volebního období v roce 2021. V případě předčasných voleb se o funkci už ucházet nebude. Samotné opuštění nejvyšší pozice v CDU však její postavení oslabí už nyní. Za její favoritku na novou předsedkyni je považována Annegret Krampová-Karrenbauerová, současná generální tajemnice strany.

Merkelová zároveň vyloučila, že by se po volbách do Evropského parlamentu v roce 2019 ucházela o některý z vysokých postů v Evropské unii.

Angela Merkelová (*17. 7. 1954)

 • Poprvé německou spolkovou kancléřkou 22. 11. 2005
 • Znovuzvolena 2009
 • Znovuzvolena 2013
 • Znovuzvolena 2018
 • Třetí nejdéle vládnoucí kancléřka (po Kohlovi a Adenaureovi)
 • Označována za nejmocnější ženu světa,
  v éře amerického prezidenta Trumpa i za vůdkyni svobodného světa

Německá kancléřka byla od roku 2005, kdy poprvé nastoupila do funkce, stabilním bodem německé politiky. Během třinácti let, kdy vedla německé vlády, její země i Evropa prošly hospodářskou recesí, krizí společné evropské měny a migrační vlnou, jakou kontinent nezažil od druhé světové války. Merkelová také spustila ambiciózní přechod země na energii z obnovitelných zdrojů. Německo je dnes úspěšnou zemí, které se ekonomicky daří natolik, že hospodaří s rozpočtovým přebytkem. Merkelová překonávala jednu krizi za druhou a dodnes zůstává nejpopulárnější političkou v zemi. Po dnešním oznámení se však zdá, že je její éra

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Angela Merkelová

Německo

Nezařazené, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější