Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Otevře se další fronta v Černém moři? Ruská blokáda ohrožuje miliony lidí a ničí ukrajinskou ekonomiku

Oděské pobřeží. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Oděské pobřeží. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Bývalý americký velitel NATO vyzývá, aby bojové lodě Aliance doprovázely nákladní lodě z ukrajinských přístavů. Podle OSN může ruská invaze a blokáda ukrajinských přístavů brzy vyvolat světovou potravinovou krizi, která může trvat roky.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Nejhorší boje na Ukrajině se poslední týdny odehrávají na Donbase, kde podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského může denně zemřít sto ukrajinských vojáků. To, co se odehrává v Doněcké a Luhanské oblasti, popsal jako peklo.

Obrovské důsledky ruské invaze ale zažívá nejen Ukrajina, ale i čím dál větší část světa kvůli ruské blokádě Černého a Azovského moře.

Nevěnování pozornosti tomuto problému se v odborném žargonu říká námořní slepota. Tedy neschopnost vidět, jakou strategickou roli v naší bezpečnosti a ekonomické prosperitě sehrávají právě oceány a námořní síly (čerstvě vydanou knihu Edice N Námořní slepota od politického geografa Michaela Romancova si můžete koupit v e-shopu Deníku N).

Miliony tun obilí v přístavech

Pobřeží Oděsy je zaminované, Berďansk u Azovského moře okupují Rusové podobně, jako rozbombardovaný Mariupol.

Námořní doprava je klíčovou částí ukrajinské ekonomiky a teď je kvůli Putinově válce naprosto paralyzovaná. Jedním z důsledků je i více než 20 milionů tun obilí blokovaných v ukrajinských přístavech. Pro zemědělské produkty, které jsou v Oděse, Mykolajivu nebo ve vnitrozemí mimo ruskou okupaci, musí

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

NATO

Rusko

Ukrajina

Válka na Ukrajině

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější