Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů: Ruské armádě se kriticky krátí zásoby těžké techniky, do bojů nasadila Terminátora

Ruský tank T-90M Proryv-3. Foto: ruské ministerstvo obrany, mil.ru
Ruský tank T-90M Proryv-3. Foto: ruské ministerstvo obrany, mil.ru
  • Podle Ukrajinců Kreml vytahuje ze skladů tanky, které patří do muzea
  • Ruský průmysl nemá šanci ztráty nahrazovat
  • Proč a kde byl nasazen ruský Terminátor
  • Zelenskyj porušil pravidlo a odhalil ukrajinské ztráty
  • Situace u Popasne v pátek vypadala kriticky, po víkendu se trochu uklidnila
  • Mapy dne – aktuální situace na bojištích
  • Videa dne – ruský tank ujíždí lesem, ale neunikne; ruské propagandistické video z Mariupolu ukázalo trosky a pokus ruského novináře předstírat, že se nachází ve skutečném boji; protitankové střely proti nákladnímu autu a transportéru

Přinášíme shrnutí situace na ukrajinském bojišti sestavené z informací různých ministerstev obrany a nezávislých analytiků.

Informace v tomto textu jsou shrnutím výsledků bojů z neděle 22. května. Aktuální stav na některých místech již může být jiný.

Přehled potvrzených ztrát je na konci článku.

Kolik tanků Rusové ztratili, kolik jich mohou vyrobit a proč vytahují muzejní kousky? Ruská tisková agentura TASS o víkendu informovala o tom, že výrobci zbraní dodají letos armádě 400 nových tanků a dalších obrněných vozidel. Pro srovnání – ruská armáda na Ukrajině dosud prokazatelně ztratila 695 tanků, 754 bojových vozidel pěchoty, 383 obrněných vozidel atd.

Především je těžké uvěřit tvrzením ruské propagandy. Představa, že průmysl dokáže i přes tvrdé sankce vyrobit čtyři sta kusů moderní těžké techniky, působí velmi nereálně. Rusové přišli i o ty poslední zdroje moderního vybavení, které si nedokážou sami vyrobit – a to je jen část jejich problémů s výrobou.

Za druhé, i kdyby se průmyslu podařilo vyrobit ohlášený počet těžkých zbraní, výše uvedené údaje ukazují, že to nestačí ani na pokrytí čtvrtiny dosud utrpěných ztrát. Válka však ještě zdaleka neskončila. Ztráty ruské armády jsou prostě tak katastrofální, že je průmysl nebude schopen nahradit po mnoho let.

Ukrajinský generální štáb dokonce právě dnes ve své pravidelné zprávě uvedl, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Válka na Ukrajině

Vývoj bojů na Ukrajině

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější